Takzvanú orofaryngeálnu rakovinu spôsobuje častejšie ako fajčenie. A to preto, že zatiaľ čo fajčiarov ubúda, orálny sex sa stal úplne bežnou praktikou. Niektorí ľudia ho dokonca nepovažujú za neveru, takže mu dávajú prednosť pred súložou. Britskí vedci však varujú, že promiskuita v tomto zmysle sa nemusí vyplatiť.
Kvôli ľahkému prenosu ľudského papilomavírusu (HPV), ktorého niektoré kmene sú silne karcinogénne, je u osoby, ktorá mala za život orálny sex so šiestimi rôznymi partnermi, riziko rakoviny krku osemkrát vyššie ako u osoby, ktorá nemala za život v ústach ani raz pohlavné orgány svojho náprotivku.
HPV sa prenáša pohlavným stykom. Ale u značnej časti nakazených s neobjavia príznaky, takže väčšina infikovaných ani nevie, že vírus má. Táto skupina vírusov je tiež hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice.
„U tých, ktorí majú za život šesť a viac orálnych sexuálnych partnerov, je 8,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že ochorie na rakovinu krku ako u tých, ktorí orálny sex nepraktizujú vôbec. Malý počet ľudí sa však infekcie nedokáže zbaviť, možno kvôli poruche určitého aspektu ich imunitného systému. U týchto pacientov je vírus schopný sa neustále replikovať a časom sa integruje na náhodných miestach do DNA hostiteľa, z ktorých niektoré môžu spôsobiť rakovinové bujnenie hostiteľských buniek,“ vysvetľuje profesor Hisham Mehanna z Birminghamskej univerzity.
Proti niektorým kmeňom HPV sa dá očkovať. Avšak ani toto očkovanie nie je stopercentné a chráni skutočne len pred niekoľkými málo z mnohých kmeňov HPV.