02. dec. 2023 o 21:30
TASR, Koktejl

Nakupujete online? Pozor na podvodníkov! Neurobte tieto chyby aj vy

placeholder
Pri online nákupoch treba dávať prednosť overeným platobným metódam (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Buďte obozretní.

Zaujímavosti
02. dec. 2023 o 21:30
Nakupujete online? Pozor na podvodníkov! Neurobte tieto chyby aj vy

Buďte obozretní.

Pri nákupoch v online obchodoch treba dávať prednosť overeným a známym platobným metódam a portálom. Pre platby na neoverených weboch je dobré si vytvoriť jednorazovú platobnú kartu, keďže únik jej údajov nepredstavuje riziko pre financie. Vyplýva to z rád Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zverejnených na sociálnej sieti.

"Kyberzločinci nespia ani počas vianočného obdobia. Práve naopak, vyhovuje im, že v online obchodoch nakupujete a platíte viac ako po zvyšok roka," upozornil úrad. Na ochranu finančných transakcií odporúča NBÚ aktivovať v banke overenie každej platby. "Táto funkcia sa môže volať 3-D Secure," načrtol.

Úrad varuje aj pred phishingom. "Nikdy neklikajte na podozrivé odkazy a nezadávajte svoje údaje na stránky, ktoré vyzerajú nespoľahlivo. Phishingové útoky sú stále sofistikovanejšie," upozornil.

Bankové a platobné účty si treba pravidelne kontrolovať. Pre každú stránku by sa malo využívať iné heslo, aby incident na jednej neohrozil celú online identitu. "Používajte silné a unikátne heslá," radí ďalej NBÚ. Odporúča využívať aj správcu hesiel. Ak je to možné, treba podľa úradu vždy aktivovať dvojfaktorovú autentifikáciu. Pre ochranu pred novými typmi útokov je nevyhnutná aj pravidelná aktualizácia systému a antivírusového softvéru.