23. apr. 2024 o 06:52
TASR, Koktejl

Južná Kórea zdvíha varovný prst: Hrozí koniec režimu v KĽDR?!

placeholder
Juhokórejsko-americká aliancia reagujú na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Reagujú na severokórejské cvičenie odpalu balistických rakiet.

Zahraničné správy
23. apr. 2024 o 06:52
Južná Kórea zdvíha varovný prst: Hrozí koniec režimu v KĽDR?!

Reagujú na severokórejské cvičenie odpalu balistických rakiet.

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo v utorok juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok, píše TASR na základe agentúry Jonhap.

"Ak sa Severná Kórea pokúsi použiť zbrane, bude čeliť okamžitej, zdrvujúcej a rozhodnej reakcii zo strany juhokórejsko-americkej aliancie a severokórejský režim bude vystavený svojmu koncu," povedal hovorca ministerstva. Dodal, že pokračujúce provokácie Pchjongjangu len vystužia vojenské kapacity Soulu a posilnia jeho spoluprácu s Washingtonom a Tokiom.

Juhokórejská armáda v pondelok oznámila, že KĽDR v tento deň odpálila niekoľko balistických rakiet krátkeho doletu. Vypustenie rakiet potvrdilo aj Japonsko. Pchjongjang neskôr informoval, že išlo o cvičenie simulujúce jadrový protiútok, na ktorý dohliadal aj severokórejský vodca Kim Čong-un.

Strely leteli z oblasti Pchjongjangu približne 300 kilometrov, než dopadli do vôd východne od Kórejského polostrova, informovala juhokórejská armáda. Spojené štáty tieto vypúšťania balistických rakiet odsúdili a obvinili Severnú Kóreu z porušenia viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Ide už o druhé odpálenie rakiet zo strany Pchjongjangu v priebehu necelého týždňa. Severná Kórea v piatok prostredníctvom štátnych médií informovala o uskutočnení testu "superveľkej hlavice" určenej pre strategickú riadenú strelu Hwasal-1 Ra-3. Podľa nich tiež odpálila aj nový typ protilietadlovej strely.

Pchjongjang začiatkom apríla oznámil, že otestoval nadzvukovú raketu so stredným až dlhým doletom, pričom na skúške bol prítomný aj vodca Kim Čong-un.

Moskva, spojenec Pchjongjangu, v marci vetovala návrh rezolúcie BR OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie proti Severnej Kórei. To fakticky ukončilo monitorovanie porušovania sankcií voči Kimovej vláde za jej jadrový a zbrojný program zo strany OSN.