14. sep. 2023 o 16:00
žani, Koktejl

Podvodníci to skúšajú na Mambu, speváčka varuje Slovákov: Dávajte na toto pozor!

placeholder
Mamba Dáša Šarközyová
Zdroj: Instagram/mambadasha

S rôznymi podvodmi sa stretávame stále častejšie.

Domáce promi
14. sep. 2023 o 16:00
Podvodníci to skúšajú na Mambu, speváčka varuje Slovákov: Dávajte na toto pozor!

S rôznymi podvodmi sa stretávame stále častejšie.

Či už na sociálnych sieťach, no cestu si k vám nájdu aj cez e-mail a SMS. Fantázia podvodníkov, ktorí chcú získať vaše údaje alebo peniaze, nepozná hranice. Slovenská polícia neustále varuje ľudí, aby sa nenechali oklamať. Zverejňujú rôzne druhy podvodov aj návod, ako na ne reagovať. Najbezpečnejšie je nereagovať a na nič neklikať.

Najbežnejší online podvod je phishing. "Cieľom podvodníkov je prinútiť vás, aby ste im poskytli svoje osobné údaje. Najčastejšie sa s ním stretnete vo forme falošných e-mailov alebo SMS správ. Identitu podvodníkov je náročné vystopovať. Zaujímavé na tomto type podvodu je, že práve identita odosielateľa je dokonale zamaskovaná," ozrejmili policajti cez Facebook.

Veľkú úspešnosť majú vďaka tomu, že napodobňujú e-mail alebo SMS od skutočných organizácií, ktoré poznáte a dôverujete. "Pridávajú tam link, kam môžete kliknúť. Ten vás má vždy naviesť na stránku (ktorá vyzerá ako reálna firma, banka...), kde od vás budú požadovať osobné údaje. Môžu to byť prihlasovacie údaje, údaje z karty, z bankového účtu," doplnili.

Podvodníci na svoje obete naliehajú tým, že balíček nemôže byť doručený, kuriér vás nemôže zastihnúť, vypršalo vám predplatné, banka sa vám chystá zrušiť účet, všetky vaše peniaze boli zablokované a podobne.

S týmto druhom podvodu sa v posledných dňoch stretla aj speváčka, herečka a podnikateľka Mamba Dasha Šarközyová (35). Hneď vedela o čo sa jedná a podvodníkom na lep nesadla.

Skúšali to na ňu s tvrdením, že kvôli problému s adresou bude jej zásielka vrátená do triediaceho centra. V správe ju ďalej prosia, aby aktualizovala adresu prostredníctvo priloženého linku. "Dávajte na toto pozor. Je to podvod!!! Už mi prišiel mail a teraz už aj sms. Na nič hlavne neklikajte, ani nič nikde nevypĺňajte," vystríha speváčka Slovákov.