21. apr. 2024 o 17:05
TASR, Koktejl

Ukrajina musí očakávať zvýšenie ruských útokov: Cieľom Kyjeva je znovu získať nadvládu nad nebom

placeholder
Žena jazdí na bicykli pred budovou zničenou ruským náletom v meste Orikhiv na Ukrajine.
Zdroj: TASR/AP

Keď sa už zlepší ukrajinská protivzdušná obrana, riziko pre Rusov sa zvýši.

Zahraničné správy
21. apr. 2024 o 17:05
Ukrajina musí očakávať zvýšenie ruských útokov: Cieľom Kyjeva je znovu získať nadvládu nad nebom

Keď sa už zlepší ukrajinská protivzdušná obrana, riziko pre Rusov sa zvýši.

Západní vojenskí odborníci očakávajú v nasledujúcich týždňoch posilnenie ruských raketových a dronových útokov na Ukrajinu, kým dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Snemovňou reprezentantov. TASR o tom informuje na základe nedeľnej správy tlačovej agentúry DPA.

Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu odhlasovala dlho odkladný balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov, odtiaľ pôjde do Senátu. Tam ho podľa očakávania schvália a prezident Joe Biden ho podpíše.

V analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) napísal: „Ruské sily zrejme v najbližších týždňoch zintenzívnia prebiehajúce ofenzívne operácie a raketové a dronové útoky, aby využili zatvárajúce sa časové okno týkajúce sa materiálnych dodávok Ukrajine.“

Experti ISW však v sobotu uviedli, že Rusi zatiaľ dosiahli v ofenzívnych operáciách len izolované taktické úspechy a na fronte nezaznamenali žiadny prelom. Rusko podľa očakávania využije predovšetkým oslabenú ukrajinskú protivzdušnú obranu a zosilní útoky kĺzavými bombami. Stále je tu však podľa ISW riziko, že Rusko dosiahne v najbližších týždňoch operačne výrazný pokrok vo vojnovej zóne.

Keď sa už zlepší ukrajinská protivzdušná obrana, riziko pre Rusov sa zvýši, dodal ISW. Ukrajina totiž neočakáva len systémy protivzdušnej obrany zo Západu a príslušné rakety, ale aj americké stíhačky F-16.

Cieľom vedenia v Kyjeve je znovu získať nadvládu nad svojím vzdušným priestorom. Ukrajina, ktorá sa snaží o vstup do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO), sa už vyše dva roky bráni proti ruskej invázii s masívnou západnou podporou.

RUSKO TVRDÍ, ŽE DOBYLO UKRAJINSKÚ DEDINU BOHDANIVKA

Rusko v nedeľu oznámilo, že jeho jednotky úplne dobyli Bohdanivku, frontovú dedinu vzdialenú necelé tri kilometre od ukrajinského mesta Časiv Jar. TASR sa odvoláva na agentúru AFP. Moskva v posledných mesiacoch dosiahla na tomto fronte viaceré úspechy, čím zvýšila svoju prevahu. Kyjev zatiaľ zápasí s nedostatkom dôležitej munície, o ktorú žiada svojich západných spojencov. Bohdanivka leží medzi mestami Časiv Jar a Bachmut.

 

Kyjevské jednotky začiatkom tohto mesiaca uviedli, že situácia na bojisku v okolí Časiv Jaru je „zložitá a napätá“ a že Rusko podniká neustálu paľbu. Časiv Jar, kde žilo pred vojnou asi 13.000 obyvateľov, leží necelých 30 kilometrov juhovýchodne od mesta Kramatorsk, ktoré je dôležitým železničným a logistickým uzlom ukrajinskej armády.