Slúchadlá blokujúce vonkajšie zvuky sú dnes veľmi populárne. Podľa britských vedcov môžu za nárast počtu osôb majúcich problémy so sluchom. Mozog sa totiž odnaučí filtrovať okolitý hluk a vznikne tak porucha spracovania zvuku, čo je neurologické ochorenie. To znamená, že mozog má problémy s dekódovaním zvukov alebo slov a ich rozlišovaním od pozadia hluku. Tvrdí to profesorka Claire Bentonová z Britskej akadémie audiológie.
„Vytvorili ste takmer falošné prostredie, keď nosíte tieto slúchadlá, pretože počúvate iba to, čo chcete počúvať. Nie je potrebné na tom pracovať. Tie zložitejšie, vysoko rozvinuté poslucháčske schopnosti vášho mozgu sa skutočne dokončujú až v neskorom dospievaní,“ uviedla Bentonová v rozhovore pre BBC.
Pri poruche spracovania zvuku sa mozog stretáva s problémom rozlíšiť zvuky alebo slová a oddeliť ich od pozadia hluku. Človek síce počuje dobre, čo druhý hovorí, ale má problém odlíšiť tieto slová od okolitého hluku. Tak nadobudne dojem, že zle počuje. Stále viac mladých ľudí je odosielaných k odborníkom kvôli problémom so sluchom, pričom ich sluch je v poriadku a problém je neurologického charakteru.