02. sep. 2022 o 15:00
ČTK, Koktejl

Brutálna vražda v Česku: Mučili a zabili tínedžeri chlapca († 13) pre neopätovanú lásku?!

placeholder
Súd vyriekol verdikt (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Brutálna vražda šokovala Česko.

Zahraničné krimi
02. sep. 2022 o 15:00
Brutálna vražda v Česku: Mučili a zabili tínedžeri chlapca († 13) pre neopätovanú lásku?!

Brutálna vražda šokovala Česko.

Krajský súd v Ústí nad Labem v stredu rozhodol, že si za surovú vraždu 13-ročného chlapca mladistvý (15) odpyká osem rokov a šesť mesiacov za mrežami, jeho dospelý (18) komplic vo väzení strávi 17 rokov. Obaja musia uhradiť pozostalým odškodné asi 2,4 milióna korún (takmer 98-tisíc eur).

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní aj prokurátorka si ponechali lehotu na rozmyslenie. Vyhlásenie rozsudku sprevádzali emócie pozostalých. Trest sa im zdal príliš nízky, čo sudca okrem iného odôvodnil tým, že mladíci vyhlásili vinu.

Vražda sa stala tento rok 25. februára v Děčíně, mladíci ju však plánovali už od začiatku mesiaca. Podľa matky obete boli chlapci priatelia. Dvojica dieťa trýznila niekoľko desiatok minút, spôsobila mu mnohopočetné zranenie nožom, kliešťami, vlastnou silou a kameňmi.

Polícia dvojicu zadržala krátko po vražde, svoje počínanie si mladíci nakrúcali. Do maloletého okrem iného ryli nožom a popísali ho satanistickými znakmi a nápismi. Dieťa podľa sudcu Martina Majchráka zomrelo kvôli opuchu ťažko pomliaždeného mozgu.

Pozostalí sa domnievajú, že dvojica zabíjala z pomsty. "Tresty sa mi zdajú nízke za tú brutálnu vraždu, čo synovi vykonali," uviedla matka obete. "Som sklamaná," doplnila s tým, že sa odvolávať ale zrejme nebude, pretože nechce predlžovať utrpenie rodiny. "My sa so synovou smrťou nikdy nevyrovnáme," dodala.

Motiváciou mladíkov bola podľa sudcu nešťastná láska, nie je ale jasné, či si obeť bola vedomá, že je súčasťou milostného trojuholníka. "Vzhľadom na to, že poškodený úplne neopätoval lásku k obžalovanému, tak sa ho rozhodol zbaviť a mladistvý sa na tom podieľal, pretože tak odstránil konkurenta," uviedol Majchrák.