10. jún. 2024 o 16:00
jž, Koktejl

Úprimné slová Sulíkovho syna Filipa: Prečo ma otec neprišiel podporiť!

placeholder
Filip Sulík je synom politika Richarda Sulíka.
Zdroj: Instagram/fikisulik, TASR/Pavol Zachar

Má na to svoje dôvody.

Domáce promi
10. jún. 2024 o 16:00
Úprimné slová Sulíkovho syna Filipa: Prečo ma otec neprišiel podporiť!

Má na to svoje dôvody.

Filip Sulík (28), syn Richarda Sulíka (56), sa venuje boxu už 2 roky. Nie každému sú však takéto športy po chuti. Krstný otec slovenského MMA (zmiešaného bojového umenia) Ilja Škondrič si pozval práve Filipa do svojho podcastu. Malú ochutnávku z neho pridali na sociálnu sieť, v ktorej sa bavili, či Filipa prišiel podporiť na víťazný zápas aj jeho otec.

Tento zápas nebol jeho prvým a v minulosti ho už bol podporiť. Vtedy však nezvíťazil. Ako to bolo tentokrát? "Nedošiel sa pozrieť. Akože jeho filozofia za tým je taká, že proste najcennejšie, čo v živote máš je tvoj mozog a je hrozne hlúpe, ako keby tráviť voľný čas tým, že si ho proste nechávaš do neho udierať," vysvetlil Filip.

Ako sa uvádza na webe concussionfoundation.org, opakovanými traumami mozgu sa môže vyvinúť chronická traumatická encefalopatia (CTE). Pri CTE sa odborníci domnievajú, že štrukturálny proteín v neurónoch nazývaný tau sa nesprávne skladá a nesprávne funguje, spôsobuje nesprávne skladanie susedných proteínov a spúšťa reťazovú reakciu, pri ktorej sa tento nesprávne fungujúci tau pomaly šíri po celom mozgu a zabíja mozgové bunky.

Medzi symptómy patria problémy s kontrolou impulzov, agresivita, výkyvy nálad, depresia, paranoja a úzkosť. Väčšina zdokumentovaných prípadov sa vyskytla u športovcov vykonávajúcich bojové športy založených na úderoch, ako je box, kickbox, zmiešané bojové umenia a thajský box a kontaktné športy, ako napríklad americký futbal, austrálsky futbal, profesionálny zápas, ľadový hokej, rugby a futbal.