Raynaudova choroba môže spôsobiť, že niektoré časti tela, napríklad prsty na rukách a nohách, sú v reakcii na nízke teploty alebo stres necitlivé a studené. Možno ste o nej nepočuli, ale dokáže narobiť veľké škody. Denník Mirror o nej priniesol viac informácii.
Doktor O'Donovan, ktorý má lekársky titul, magisterský titul v oblasti starnutia a zdravia a doktorát v oblasti digitálneho vzdelávania, sa na sociálnej sieti delí o informácie a rady so svojimi takmer 400-tisíc odberateľmi. V nedávnom videu vysvetlil, aké sú príznaky Raynaudovej choroby a kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
"Pri Raynaudovej chorobe sa menšie tepny, ktoré zásobujú kožu krvou, zužujú v reakcii na spúšťače, ako je chladné počasie, čo obmedzuje prietok krvi do postihnutých oblastí, čo sa nazýva vazospazmus, a to potom vedie k príznakom Raynaudovej choroby. Časom malé tepny môžu mierne zhrubnúť a to môže ešte viac obmedziť prietok krvi," objasnil.
"Pokiaľ ide o príznaky a symptómy, prvá vec, ktorú si pravdepodobne všimnete, sú oblasti vašej pokožky, ktoré môžu byť biele a potom modré, v závislosti od farby vašej pokožky. Tieto farebné zmeny môžu byť ťažšie alebo ľahšie viditeľné, môžete si tiež všimnúť, že máte obzvlášť studené prsty na rukách alebo nohách, alebo si môžete všimnúť iné zmeny v pocitoch na rukách alebo nohách, ako je napríklad necitlivosť, pichanie alebo bodavú bolesť," vysvetlil.
"Keď sa pokožka zahreje a zlepší sa prietok krvi, postihnuté miesta môžu opäť zmeniť farbu, môžu pulzovať, tŕpnuť alebo opúchať. Hoci najčastejšie postihuje prsty na rukách a nohách, môže postihnúť aj iné časti tela, napríklad nos, pery a uši. Aj po zahriatí môže trvať až 15 minút, kým sa do danej oblasti vráti prietok krvi," pokračoval lekár.
Podľa jeho slov odborníci nevedia príčinu Raynaudových záchvatov, ale zdá sa, že cievy na rukách a nohách príliš silno reagujú na nízke teploty alebo stres. Dodal, že nízke teploty sú v skutočnosti najpravdepodobnejšou príčinou záchvatu, pričom uviedol príklady, ako je vloženie rúk do studenej vody, vybratie niečoho z mrazničky alebo pobyt na studenom vzduchu. Tvrdil, že u niektorých ľudí môže príhodu spustiť aj emocionálny stres.
"Mali by ste navštíviť svojho lekára, ak máte príznaky Raynaudovho syndrómu, ktoré sú veľmi silné alebo sa zhoršujú, Raynaudov syndróm ovplyvňuje váš každodenný život, vaše príznaky sú len na jednej strane tela, máte tiež bolesti kĺbov, kožné vyrážky alebo svalovú slabosť," dodal.
Lekára by ste mali navštíviť aj vtedy ak "máte viac ako 30 rokov a prvýkrát sa u vás objavili príznaky Raynaudovej choroby alebo vaše dieťa má menej ako 12 rokov a má príznaky Raynaudovej choroby".