Spánok je činnosť, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie nášho organizmu, no existujú pri ňom aj rôzne nežiadúce návyky, ktorým by ste sa mali radšej vyhýbať. Lekár Dan Friedrich upozornil na to, prečo päťhodinový spánok môže viesť ku skráteniu dĺžky vášho života. Ako informoval portál Unilad, podľa jeho slov sú s týmto zlozvykom spojené mnohé nebezpečné zdravotné stavy.
Viacerí z nás vedia, že osem hodín spánku je ideálnych pre správne fungovanie všetkých systémov v našom tele. Nie vždy sa nám však podarí túto hranicu dosiahnuť, najmä ak musíme vstávať veľmi skoro alebo sa musíme vysporiadať so stresujúcou situáciou, ktorá nám počas noci nedovolí zaspať.
Hoci existujú ľudia, ktorí dokážu cez deň fungovať aj s piatimi či šiestimi hodinami spánku, Friedrich vysvetlil, že to môže byť z dlhodobého hľadiska veľmi škodlivé pre vaše zdravie. Príliš málo spánku môže dokonca viesť až k predčasnej smrti. "Ak si myslíte, že môžete prežiť len s takým krátkom spánkom, môže sa to pre vás skončiť veľmi zle. Mnohé štúdie poukázali, že optimálna doba nočného odpočinku je šesť až osem hodín denne, najlepšie sedem," uviedol doktor.
Výskumy v priebehu rokov spájali nedostatok spánku s viacerými nežiadúcimi stavmi. Patrili k nim napríklad neurologické ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, či zvýšené riziko mŕtvice, kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. "Zvýšená úmrtnosť bola zaznamenaná vo všetkých oblastiach. Ak spíte viac ako deväť hodín, je to tiež zlé pre vaše zdravie," dodal Friedrich.
Niečo iné odhalila štúdia z roku 2022. V nej skupina amerických výskumníkov zistila, že u ľudí, ktorí spia menej ako 4,5 hodiny a viac ako 6,5 hodiny, existuje vyššia pravdepodobnosť zhoršenia kognitívnych funkcií. "Ide o krátky čas, najmä keď si uvedomíme, že starším ľuďom sa odporúča spať sedem až osem hodín každú noc. Znamená to, že z hľadiska vzniku demencie nie je nevyhnutne dôležitá dĺžka spánku, ale jeho kvalita," poznamenal v článku pre The Conversation lektor psychológie Greg Elder.