11. apr. 2025 o 16:07
TASR, Koktejl

Covidové amnestie terčom kritiky, nadácia žiada prezidenta o veto zákona: Varuje pred fatálnymi dôsledkami!

placeholder
Prezident Peter Pellegrini počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady SR.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ozvali sa ďalší.

Domáca politika
11. apr. 2025 o 16:07
Covidové amnestie terčom kritiky, nadácia žiada prezidenta o veto zákona: Varuje pred fatálnymi dôsledkami!

Ozvali sa ďalší.

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR považuje odškodnenie za porušenie opatrení prijatých na ochranu verejného zdravia za neprijateľné. Prijatie zákona o tzv. covidovej amnestii podľa nej nadväzuje na popieranie vedecky overených faktov, týkajúcich sa pandémie. „Rovnako neprijateľný je negatívny dosah tohto zákona na rozpočet, práve v čase konsolidácie, keď naše ambulancie riešia existenčné problémy,“ dodala asociácia na sociálnej sieti.

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal zákon o tzv. covidovej amnestii. Ide podľa nej o nebezpečný precedens, ktorý podkopáva dôveru v spravodlivosť a vytvára dojem, že zákony na Slovensku neplatia pre každého rovnako. TASR o tom informoval komunikačný špecialista nadácie Norbert Chomistek.

„Tento zákon je fackou pre všetkých slušných ľudí, ktorí sa v čase pandémie správali zodpovedne, aby chránili ľudí - nosili rúška, dodržiavali zákazy vychádzania či karanténne opatrenia. Teraz sa majú pozerať na to, ako štát vypláca odškodné tým, ktorí pravidlá nerešpektovali? Takto si právny štát nepredstavujeme,“ uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková.

Podotkla, že podľa zákona sa odpúšťajú tisíce pokút, ktoré uložila polícia, samosprávy či regionálne úrady verejného zdravotníctva. Tiež, že ľudia dostanú peniaze späť aj na základe čestného vyhlásenia, čo je podľa nadácie ľahko zneužiteľné. „Zákon nepriamo legitimizuje porušovanie pravidiel a vysiela odkaz, že zodpovedné správanie sa nevypláca. Pre budúce krízové situácie - či už pandémiu, alebo inú hrozbu - to môže mať fatálne dôsledky,“ upozorňuje Petková.

Zákon bol podľa nadácie prijatý bez akejkoľvek reflexie voči tým, ktorí počas pandémie prišli o blízkych alebo ktorí nasadzovali vlastné zdravie v nemocniciach a záchranných službách. Nadácia preto považuje schválenie zákona za amorálne.

Vyzýva preto prezidenta, aby zákon nepodpísal. Môže to byť podľa nej jasný signál, že na Slovensku platia rovnaké pravidlá pre každého a že štát si ctí zodpovednosť, nie výhovorky. „Nepodpisujte zákon, ktorý odmeňuje ľahostajnosť a podrýva základy právneho štátu,“ dodala nadácia.

Národná rada SR v stredu (9. 4.) schválila zákon, podľa ktorého osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia. Účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2025. Prezidenta na vetovanie zákona vyzýva aj opozícia. Hlava štátu v reakcii na to pre TASR uviedla, že sa so zákonom po jeho doručení dôkladne oboznámi a následne prijme svoje ústavné rozhodnutie.