28. nov. 2022 o 15:37
Famous.cz, Koktejl

Vedci rozlúskli záhadu o snežení: Zásadné zistenie, ktoré ovplyvní predpovede počasia!

placeholder
Nový poznatok spresní predpovede počasia na začiatku zimy. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Nový poznatok spresní predpovede počasia na začiatku zimy.

Zahraničné správy
28. nov. 2022 o 15:37
Vedci rozlúskli záhadu o snežení: Zásadné zistenie, ktoré ovplyvní predpovede počasia!

Nový poznatok spresní predpovede počasia na začiatku zimy.

Nový klimatologický model japonských vedcov vysvetľuje, prečo je voda, ktorá sa vyparuje z otepľujúceho sa Severného ľadového oceánu, transportovaná ďalej na juh a vedie k intenzívnejšiemu sneženiu v severných častiach Európy a Ázie koncom jesene a začiatkom zimy. Tento nový poznatok spresní predpovede počasia na začiatku zimy.

Rastúce teploty vzduchu v dôsledku globálneho otepľovania vyvolávajú topenie ľadovcov. Zdanlivo paradoxne k tomu sa ale snehová pokrývka v niektorých oblastiach severnej Eurázie za posledné desaťročie zvýšila. Globálne otepľovanie zvyšuje množstvo vlhkosti v atmosfére, a tým aj množstvo a pravdepodobnosť dažďa a snehu. Pochopenie, odkiaľ presne vlhkosť pochádza, ako sa tvorí a ako je transportovaná na juh, je dôležité pre lepšie predpovede extrémneho počasia a vývoja klímy.

Profesor Tomonori Sato z Univerzity v Hokkaido vyvinul nový model prenosu vlhkosti, ktorý sa opiera o päťdesiatpäťročnú analýzu dát. Z výsledkov štúdie publikovanej v časopise Climate and Atmospheric Science vyplýva, že vyparovanie vody zo Severného ľadového oceánu sa za posledné štyri desaťročia zvýšilo a že k najväčším zmenám došlo v Barentsovom a Karskom mori severne od západnej Sibíri.

V tejto ročnej dobe je Severný ľadový oceán stále teplý a oblasť nepokrytá ľadom je stále veľká. Kvantitatívny model navyše ukazuje, že vyparovanie a sneženie sú obzvlášť silné počas určitých poveternostných javov, ako sú cyklonálne systémy, ktoré pohlcujú neobvykle veľké množstvo vlhkosti a transportujú ich na juh Sibíri.

Vzhľadom na to, že Severný ľadový oceán je dvakrát citlivejší na rýchle otepľovanie, než je celosvetový priemer, vyparovanie a následné zmeny hydrologického cyklu nad severnou Euráziou budú v nasledujúcich rokoch ešte výraznejšie. Táto štúdia odhaľuje kľúčový prvok v chápaní mechanizmu tohto systému počasia i ďalších systémov, ktoré sú ním ovplyvnené, a tým k lepším predpovediam závažných meteorologických udalostí, ktoré by mohli poškodiť spoločnosť.