01. okt. 2023 o 19:00
emd, Koktejl

Kráska si dala zaviesť antikoncepciu, dostala sa jej až do... takmer ju to zabilo: Operácia srdca!

placeholder
Cloe netušila, že jej antikoncepcia spôsobí taký obrovský problém.
Zdroj: TikTok/@cloechernay

Lekári sa s podobným prípadom ešte nestretli.

Zaujímavosti
01. okt. 2023 o 19:00
Kráska si dala zaviesť antikoncepciu, dostala sa jej až do... takmer ju to zabilo: Operácia srdca!

Lekári sa s podobným prípadom ešte nestretli.

Mladú ženu čaká operácia srdca po tom, čo sa zistilo, že antikoncepčná tyčinka, ktorú jej vložili do ruky, sa jej zachytila v pľúcnych tepnách pri srdci. Cloe Westerway si podľa Daily Mail v roku 2021 nechala na miestnej klinike ženského zdravia vložiť do hornej časti ramena 4 cm veľké antikoncepčné zariadenie.

Neskôr však začala pociťovať niekoľko zvláštnych príznakov vrátane silného krvácania, zvracania a pálenia záhy. Nevediac, prečo sa cíti zle, navštívila svojho lekára, ktorý sa rozhodol tyčinku známu ako Implanon odstrániť. Čo nasledovalo potom všetkých prekvapilo. Implantát v ruke nebol.

Po vykonaní niekoľkých testov lekári nakoniec zistili, že zariadeniu sa podarilo dostať k srdcu pacientky. Tyčinka bola zaseknutá v pľúcnych tepnách 22-ročnej ženy z Melbourne. Lekári uviedli, že zariadenie poškodilo žilu na jej ruke, k čomu mohlo dôjsť preto, že bolo umiestnené v jej tesnej blízkosti. Cloe uviedla pre news.com.au, že lekári jej oznámili, že zariadenie nebolo vložené správne.

„Po desiatich vyšetreniach a krvných testoch zaslaných do USA nemocnica nakoniec pomocou fluórového röntgenu zistila, že tyčinka mi uviazla v pľúcnej tepne. Lekári boli úplne šokovaní. Netušili, čo majú robiť, čo majú povedať a ako to majú vyoperovať. Povedali mi, že sa to ešte nikdy nestalo. Úplne som stratila reč a bola som dosť vydesená,“ povedala mladá žena.

Cloe bude musieť podstúpiť vážnu operáciu, pričom bude musieť byť tri dni na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ak sa chirurgom zariadenie nepodarí odstrániť, možno budú musieť vykonať otvorenú operáciu srdca. To, čo sa stalo, ju mohlo zabiť, ak by dlhšie čakala s konzultáciou svojich príznakov s lekárom.

Implanon je druh antikoncepcie, ktorý zabraňuje otehotneniu uvoľňovaním hormónu nazývaného etonogestral. Tyčinka sa umiestňuje do kože pod ramenom pacientky. Zariadenie je formou antikoncepcie, ktorá funguje tak, že zabraňuje spermiám dostať sa cez maternicu.