TASR o blahoželaniach informuje na základe správy z webových stránok staníc BBC a Sky News. Macron kráľovnú označil za "zlatú niť, ktorá spája tieto dve krajiny (Britániu a Francúzsko)". "Vaša oddanosť nášmu spojenectvu a nášmu priateľstvu zostáva," povedal Macron vo videozázname zaslanom kráľovnej. Francúzsky prezident pripomenul "dni temnoty", keď kráľovnina rodina počas druhej svetovej vojny privítala vo svojom domove francúzskeho generála Charlesa de Gaulla. Ten sa do Británie uchýlil na úteku pred nacistickým režimom. Po návrate do Paríža v septembri 1944 prevzal politickú moc a postavil sa na čelo dočasnej vlády.
Premiér Johnson na Twitteri napísal, že kráľovnino platinové jubileum je nie len oslavou panovníčky, ale aj kvalít, ktoré má. Welby pre spravodajskú stanicu Sky News ocenil kráľovninu odvahu a vystupovanie na verejnosti. Len veľmi málo ľudí je podľa jeho slov oboznámených s tým, ako sa kráľovná vlani v apríli vyrovnávala so smrťou svojho dlhoročného manžela princa Philipa. "Nemyslím si, že sa v tomto štáte nájde niekto, kto by nesúhlasil s myšlienkou, že jej stoicizmus, jej vzor pre (našu) krajinu, je v mnohých oblastiach bezchybný," povedal.
Alžbeta sa vládnutia ujala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Slávnostne korunovaná bola 2. júna 1953 vo veku 26 rokov. V Británii sa vo štvrtok začali oslavy 70. výročia jej nástupu na trón. Mnohé britské noviny vo štvrtok toto výročie pripomínajú na svojich titulných stránkach, všíma si BBC. Buckinghamský palác v noci na štvrtok zverejnil oficiálne vyhlásenie kráľovnej, v ktorom sa poďakovala organizátorom osláv a zaželala spokojnosť všetkým, ktorí sa na oslavách zúčastnia.
Alžbete II. zablahoželal severokórejský vodca
Severná Kórea tvrdí, že jej vodca Kim Čong-un poslal britskej kráľovnej Alžbete II. list s blahoželaním k 70. výročiu jej nástupu na kráľovský trón. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok na svojej webovej stránke uviedlo, že Kim poslal list, v ktorom k platinovému jubileu zablahoželal kráľovnej i britskému ľudu. Ďalšie podrobnosti už ministerstvo neuviedlo.
Severná Kórea a Británia nadviazali diplomatické vzťahy v roku 2000 a napriek klesajúcej intenzite bilaterálnych vzťahov si navzájom udržiavajú veľvyslanectvá vo svojich hlavných mestách. AP pripomenula, že vzťahy Severnej Kórey so Západom sa v posledných rokoch zhoršili: Severná Kórea totiž urýchlila vývoj jadrových zbraní a rakiet v snahe získať arzenál, ktorý by mohol ohroziť Spojené štáty a ich spojencov v Ázii.
Okrem toho Severná Kórea v posledných rokoch kritizovala Britániu za podporu sankcií, ktoré na Pchjongjang uvalil Západ v súvislosti s jadrovými ambíciami KĽDR a so stavom rešpektovania ľudských práv. Terčom kritiky zo strany KĽDR bola i účasť Británie v novej aliancii pod vedením USA, ktorá má pomôcť Austrálii získať ponorky s jadrovým pohonom.