02. júl. 2025 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Odhalili vedci kľúč k posmrtnému životu? Šokujúci zážitok na prahu smrti!

placeholder
Vedci sa domnievajú, že táto látka môže vysvetľovať zážitky, keď je človek blízko smrti. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Z tohto naskakujú zimomriavky.

Zaujímavosti
02. júl. 2025 o 20:00
Odhalili vedci kľúč k posmrtnému životu? Šokujúci zážitok na prahu smrti!

Z tohto naskakujú zimomriavky.

Starí Gréci verili, že keď ľudia zomrú, ich duše prevezie cez rieku Styx do posmrtného života prievozník menom Cháron. Vedci v štúdii zistili, že na tomto príbehu môže byť niečo pravdy. Ako informoval portál Daily Mail, objavili totiž látku, ktorá by mohla prenášať ľudskú dušu do posmrtného života.

Podobné halucinácie

Výskumníci z londýnskej Imperial College London zistili, že látka menom DMT môže byť zodpovedná za živé halucinácie vyskytujúce sa pri zážitkoch blízko smrti (NDE). Táto prirodzene sa vyskytujúca molekula sa podľa odborníkov nachádza v rastlinách, zvieratách a možno aj v ľudskom mozgu. Pri rekreačnom užívaní vyvoláva silné zrakové a sluchové halucinácie.

Mnohí ľudia, ktorí prežili NDE, pociťujú rôzne nevysvetliteľné vízie, ako napríklad stretnutie so zosnulým milovaným človekom, že vidia nebo alebo počujú Boží hlas. Tím zistil, že NDE sa podobajú na zážitky ľudí, ktorí rekreačne užívali DMT. To naznačuje, že mozog sa môže zaplavovať touto psychedelickou látkou vo chvíľach pred smrťou.

Táto látka má podobné účinky ako zážitky blízko smrti. (ilustračné foto)
Táto látka má podobné účinky ako zážitky blízko smrti. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Existuje medzi nimi súvislosť

David Luke, docent psychológie na Greenwichskej univerzite v Londýne, hovoril o dôkazoch, že DMT sa v ľudskom mozgu uvoľňuje vo väčšom množstve v momente, keď sme blízko smrti. Poznamenal, že hoci bol doteraz tento jav pozorovaný len u zvierat, podľa odborníkov by sa mohol diať aj u ľudí. "Zvieratá však môžu mať výrazne odlišné spôsoby produkcie neurotransmiterov a metabolizovania zlúčenín," povedala Amy Reichelt, neurologička a odborníčka na neurodegeneratívne ochorenia.

Výskumníci z Imperial College London testovali podobnosť medzi stavom DMT a NDE podávaním tejto látky a placeba 13 účastníkom. Neskôr ich odborníci testovali pomocou vlastného meradla. Ich zistenia, publikované v časopise Frontiers in Psychology v roku 2018, odhalili podobnosť medzi týmito stavmi.

Vedci odhalili viaceré podobnosti. (ilustračné foto)
Vedci odhalili viaceré podobnosti. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Luke bol v roku 2023 spoluautorom ďalšej štúdie, ktorá sa snažila zistiť viac o tomto potenciálnom prepojení. Tentoraz vedci sledovali podobnosti medzi NDE a látkou 5-MeO-DMT, ktorá je veľmi podobná originálnej molekule. Rozdielom je podľa odborníkov to, že psychedelické účinky nie sú také dlhodobé a bývajú o niečo menej intenzívne.

Luke a jeho kolegovia viedli s touto osobou rozhovor, aby hľadali podobnosti medzi jeho NDE a halucináciami vyvolanými 5-MeO-DMT. "Existuje tu veľmi vysoká miera porovnateľnosti, vrátane spoločných charakteristík, ako je vstup do iných svetov, stretnutie s desivými alebo láskavými entitami či vlastnosti podobné lucidnému snívaniu," podotkli.

Vedci však poznamenali, že počas NDE sa aj objavilo niekoľko jedinečných tém, ktoré sa nevyskytli počas užívania 5MeO-DMT. Patrí medzi ne stretnutie so zosnulým, videnie svojho života pred očami či biele svetlo na konci tunela. To naznačuje, že tieto témy môžu byť jedinečné pre NDE.

Hoci táto štúdia spochybňuje myšlienku, že DMT vysvetľuje všetky aspekty NDE, podľa Luka by stále mohol byť súčasťou celej skladačky. Vysvetlil, že v momente smrti v mozgu dochádza k rôznym neurochemickým zmenám. Patrí k nim nárast serotonínu a noradrenalínu, ktoré regulujú náladu, emócie a stres, pričom sa na nich môže podieľať aj DMT. Na potvrdenie tejto hypotézy je však potrebný ďalší výskum.