27. máj. 2024 o 14:39
TASR, Koktejl

Prezident Zelenskyj pricestoval do Španielska: Nezvyčajné gesto kráľa Filipa VI.

placeholder
Ukrajinský prezident Zelenskyj a španielsky premiér Pedro Sánchez.
Zdroj: TASR/AP

Niečo také sa nevidí často.

Zahraničné správy
27. máj. 2024 o 14:39
Prezident Zelenskyj pricestoval do Španielska: Nezvyčajné gesto kráľa Filipa VI.

Niečo také sa nevidí často.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok pricestoval na návštevu Španielska. Na madridskom letisku ho privítal španielsky kráľ Filip VI., informuje TASR podľa agentúry AP a webovej stránky denníka El País. Privítanie kráľom priamo na letisku Madrid-Barajas sa v spojitosti so zahraničnými štátnikmi považuje za nezvyčajné gesto.

Zelenskyj má v pondelok v Madride so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom podpísať dvojstrannú bezpečnostnú dohodu, ktorej súčasťou sú aj dodávky vojenského vybavenia na Ukrajinu "Španielsko dnes obnovuje svoj záväzok prispievať k obrane a bezpečnosti Ukrajiny, zatiaľ čo spoločne pokračujeme v úsilí dosiahnuť spravodlivý a trváci mier," uviedol Sánchez na sociálnej sieti X.

Súčasťou dodávok majú byť podľa El País aj systémy protivzdušnej obrany Patriot, tanky Leopard a delostrelecká munícia kalibru 155 milimetrov, ktoré Ukrajina na bojisku využíva v najväčšej miere. Španielsko bude aj naďalej poskytovať výcvik ukrajinským vojakom a ošetrenie zraneným vojakom.

Prezident Ukrajiny mal španielsku metropolu navštíviť už minulý piatok (17. mája).Návštevu však posunul z dôvodu bojov v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.