Šport
photo Foto
video Video
11. dec. 2022 o 14:22
TASR, Koktejl

Svetový pohár: Petra Vlhová skončila v Sestriere na pódiu, slalom ovládla Holdenerová

placeholder
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Zdroj: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v nedeľnom slalome Svetového pohára v Sestriere na treťom mieste.

Šport
11. dec. 2022 o 14:22
Svetový pohár: Petra Vlhová skončila v Sestriere na pódiu, slalom ovládla Holdenerová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v nedeľnom slalome Svetového pohára v Sestriere na treťom mieste.

V talianskom stredisku po 1. kole viedla, v druhom však klesla rovnako ako v sobotnom obrovskom slalome o dve priečky. O 70 desatín sekundy zaostala za Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, ktorá zopakovala víťazstvo z Killingtonu, pred Vlhovú sa dostala aj Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,47).

Dvadsaťsedemročná slovenská reprezentantka dosiahla 61. pódiové umiestenie v kariére a štvrté v tejto sezóne. V novembri skončila dvakrát tretia v slalome vo fínskom Levi a v sobotu obsadila v Sestriere bronzový stupienok aj v „obráku“. V celkovom poradí SP klesla z druhej na tretiu pozíciu, keď sa pred ňu dostala práve Holdenerová. Na čele je Shiffrinová s 19-bodovým náskokom pred Švajčiarkou a 45-bodovým pred Vlhovou. Rovnaká priečka patrí Slovenke aj v priebežnej klasifikácii disciplíny, ktorú po nedeli vedú Shiffrinová s Holdenerovou zhodne so ziskom 325 bodov.

Holdenerová zaznamenala 30 pódiových umiestení v slalome, kým sa dočkala premiérového víťazstva vo svojej top disciplíne. Po triumfe pred dvoma týždňami v americkom Killingtone, ktorý dosiahla spoločne so Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou, dokázala úspech hneď v ďalšom slalome zopakovať. Stala sa prvou Švajčiarkou, ktorá vyhrala dva slalomy za sebou od roku 1994, keď sa to podarilo legendárnej Vreni Schneiderovej.

Vlhová štartovala v 1. kole s číslom 5 a na ľadovej trati sa v úvode nevyvarovala drobným chybám. Na druhom medzičase mala manko 41 desatín na dovtedy vedúcu Holdenerovú. Olympijská šampiónka z Pekingu a obhajkyňa malého glóbusu však v zatvorených bránach v strednej strmine našla správny rytmus, svoj výkon postupne vygradovala, dolu pustila lyže a do cieľa prišla s náskokom 24 stotín pred Švajčiarkou. Na treťom mieste priebežne figurovala Shiffrinová (+0,33).

Druhé kolo sa mimoriadne vydarilo Hanne Aronssonovej Elfmanovej, mladá Švédka sa najlepšou druhou jazdou posunula zo 16. priečky až na konečnú štvrtú. Z čelnej pozície ju zosadila až Shiffrinová, ktorá sa dostala do vyše polsekundového vedenia. Holdenerová riskovala aj v 2. kole a Američanku nechala za sebou.

Ako posledná sa vydala na trať Vlhová, od prvých bránok bojovala so zničenou traťou poznačenú mnohými ryhami a niekoľkokrát zišla mimo líniu. V najstrmšej časti mala už vyše 80-stotinovú stratu, ktorú dokázala v závere mierne skresať a zachránila tak aspoň pódium.

Najlepší výsledok v sezóne dosiahla Martina Dubovská. Česká reprezentantka, ktorá vyrastala na Liptove, sa umiestnila na desiatej priečke s mankom 2,40 s na víťazku. Program SP žien pokračuje pretekmi vo švajčiarskom St. Moritzi, kde sa od 16. do 18. decembra uskutočnia dva zjazdy a jeden super-G.

VÝSLEDKY

1. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1:56,29 min

2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,47 s

3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,70

4. Hanna Aronssonová Elfmanová (Švéd.) +1,05

5. Paula Moltzanová (USA) +1,07

6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,13

7. Zrinka Ljutičová (Chor.) +1,14

8. Lena Dürrová (Nem.) +1,28

9. Mina Fuerst Holtmannová (Nór.) +1,94

10. Martina Dubovská (ČR) +2,40

CELKOVÉ PORADIE SP (PO 9 Z 39 SÚŤAŽÍ)

1. Shiffrinová 385 bodov

2. Holdenerová 366

3. VLHOVÁ 340

4. Sara Hectorová (Švéd.) 247

5. Sofia Goggiová (Tal.) 245

6. Corinne Suterová (Švaj.) 240

PORADIE V SLALOME (4 Z 11)

1. Shiffrinová a Holdenerová po 325

3. VLHOVÁ 230

4. Swennová-Larssonová 220

5. Dürrová 135

6. Aronssonová Elfmanová 127