04. mar. 2024 o 16:59
TASR, Koktejl

Stretnutie Blanára s Lavrovom neostalo bez povšimnutia: Ostrá kritika zo zahraničia!

placeholder
Poľský premiér Donald Tusk ostro kritizoval ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska za stretnutie so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.
Zdroj: facebook/mzv.sk

K schôdzke sa vyjadrila aj litovská premiérka.

Zahraničná politika
04. mar. 2024 o 16:59
Stretnutie Blanára s Lavrovom neostalo bez povšimnutia: Ostrá kritika zo zahraničia!

K schôdzke sa vyjadrila aj litovská premiérka.

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok ostro kritizoval ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska za stretnutie so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku. TASR informuje podľa správy agentúry AP. Podľa Tuska schôdzka s Lavrovom minulý piatok, teda v ten istý deň, keď bol v Moskve pochovaný ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, „nebola len vecou dobrého alebo zlého vkusu“.

„Hodovanie v deň pohrebu Alexeja Navaľného je len ďalším prejavom maďarskej vlády, ktorý ťažko akceptujeme z morálnych a politických dôvodov,“ povedal Tusk na tlačovej konferencii v Litve.

Šéfovia diplomacie Slovenska a Maďarska, Juraj Blanár a Péter Szijjártó, sa s Lavrovom stretli v piatok na okraj diplomatického fóra v tureckom letovisku Antalya. Szijjártó následne zverejnil podrobnosti z ich večere na svojom profile na sociálnej sieti, spresňuje AP.

„Kolegovia v Bratislave a v Budapešti znovu dokazujú, že na isté záležitosti máme príliš rozdielne názory,“ podotkol poľský premiér s tým, že sa to určite týka postoja k Rusku a jeho vojenskej agresii voči Ukrajine. Litovská premiérka Ingrida Šimonyté, s ktorou sa Tusk počas návštevy Vilniusu stretol, označila schôdzky s Lavrovom za „poľutovaniahodnú voľbu“.