Doslova variť sa budú Bengálsky záliv, Filipíny a Karibské more. Aj keď bol minulý rok najteplejším v dejinách merania teplôt, tohtoročný ho určite predbehne. Nasvedčujú tomu všetky výpočty a modely. Podľa odborníkov z Čínskej akadémie meteorologických vied zasiahnu Bengálsky záliv, Filipíny a Karibské more extrémne teploty už v období do júna 2024.
Štúdia tiež varuje, že existuje deväťdesiatpercentná šanca, že v rovnakom období dôjde k rekordnému globálnemu priemeru povrchových teplôt. Efekt javu El Niño je taký výrazný, že vedci v článku publikovanom v Scientific Reports píšu, že ide o najsilnejší medziročný určujúci faktor klimatických zmien na planéte.
„Silné udalosti El Niño môžu spôsobiť rýchly vzostup celosvetovej priemernej povrchovej teploty, čo môže na krátku dobu prekročiť preferovaný ambiciózny cieľ 1,5 °C Parížskej dohody,“ tvrdia autori.
Podľa nich na Aljaške dôjde k topeniu ľadovcov alebo permafrostu, čo by mohlo viesť k zvýšeniu hladiny morí alebo k vymknutiu sa kontrole. V Amazónii extrémne horúčavy vytvárajú zvýšené riziko lesných požiarov spôsobených suchom podobných tým, ktoré v roku 2019 zničili rozsiahle oblasti dažďových pralesov. Teplejšie more bude tiež znamenať veľké riziko tropických cyklónov, ktoré môžu byť extrémne ničivé v nízko položených pobrežných oblastiach.