22. júl. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Najohrozenejší jazyk na svete: Je starý až 20-tisíc rokov! Hovorí ním už len jeden človek

placeholder
Najohrozenejší jazyk na svete (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Odborníci sa ho snažia zachrániť.

Zaujímavosti
22. júl. 2024 o 04:30
Najohrozenejší jazyk na svete: Je starý až 20-tisíc rokov! Hovorí ním už len jeden človek

Odborníci sa ho snažia zachrániť.

Jazyku, ktorý existuje už viac ako 20 000 rokov, hrozí vyhynutie. Nazýva sa N|uu a v súčasnosti je najohrozenejším jazykom na celom svete, pričom ním plynule rozpráva len jedna osoba. Ako informoval portál Unilad, úrady sa však rozhodli spustiť iniciatívu, aby tento prastarý jazyk mohli zachrániť.

Takmer vymretý jazyk

Na svete sa rozpráva približne 7-tisíc rôznymi jazykmi, pričom sa toto číslo neustále mení. Žiadny z nich však nie je taký ohrozený, ako N|uu. V súčasnosti ním totiž hovorí len jedna osoba, a tou je Ouma Katrina Esau.

N|uu, ktorý sa správne vyslovuje cvakavým zvukom medzi písmenami "N" a "uu", pochádza od komunity s názvom San. Ide o zmes domorodých kultúr lovcov a zberačov pochádzajúcich z južného Kalahari, savany na súčasných hraniciach Botswany, Namíbie a Južnej Afriky.

Existuje len veľmi málo historických písomných dôkazov o existencii tohto jazyka. Dôvodom je, že ľudia, ktorí ním hovorili, boli mučení a dokonca aj zabíjaní za jeho používanie Britským impériom, ktoré chcelo kolonizovať Afriku v 19. storočí. Nakoniec bol tento jazyk úplne zakázaný a mnoho ľudí ním preto nechcelo hovoriť na verejnosti.

Postupný zánik

To sa zmenilo v 90. rokoch, keď sa ho sociolingvista Nigel Crawhall a Organizácia Spojených národov (OSN) pokúsili znovu obnoviť. Pri prieskume sa celkovo prihlásilo 25 ľudí, ktorí tvrdili, že plynule hovoria jazykom N|uu. Do decembra 2021 ho však takmer všetci zabudli, alebo zomreli, pričom zostala iba Ezau. "90. roky boli bodom prelomu a ľudia sa začali cítiť bezpečnejšie. Prišlo k nám mnoho starších osôb, ktoré hovorili, že patria do komunity San," uviedol lingvista Kerry Jones.

Hoci sa podľa odborníkov stal tento jazyk kľúčovým pri preukazovaní ich identity, aj tak sa im nedarilo rozšíriť ho. "Ľudia sa neustále presúvali celým týmto regiónom medzi Južnou Afrikou, Namíbiou a Botswanou. Potom sa zrazu stavali ploty a boli potrebné preukazy totožnosti a pasy. Toto bol istým spôsobom začiatok zániku jazyka, pretože táto zmena začala oddeľovať ľudí a ich rodiny," dodal Jones.

V snahe oživiť jazyk sa Ezau rozhodla, že naučí svoju vnučku jeho základy. Crawhall tiež spolupracuje s Jonesom na jeho zachovaní, a to vytvorením digitálneho slovníka. A od mája sa tento jazyk prvýkrát po desaťročiach učia aj mladšie generácie, pričom Ezau navštevuje miestne školy a učí študentov.