Odborníci upozorňujú, že v Európe sa rozširuje nebezpečné ochorenie prenášané líškami, ktoré sa môže v tele skrývať až 15 rokov a potichu ničiť orgány. Odhalili, že ak sa nelieči, môže viesť k závažným zdravotným problémom a dokonca až k smrti. Ako informoval portál The Sun, veľký počet prípadov zaznamenali v krajinách strednej a západnej Európy či dokonca na Slovensku.
Alveolárna echinokokóza (AE), hovorovo nazývaná aj "líščia horúčka", je závažná infekcia spôsobená vajíčkami pásomnice, ktorá žije v líškach, malých hlodavcoch a dokonca aj v psoch a mačkách. Ľudia sa zvyčajne nakazia náhodným prehltnutím lariev týchto červov, ktoré sa nachádzajú vo výkaloch. Odborníci varujú, že tieto vajíčka sa môžu dostať aj do vody, ovocia či zeleniny a kontaminovať ich.
Larvy po prehltnutí preniknú do pečene a vytvárajú nádorové výrastky, ktoré pomaly ničia orgán. Vajíčka sa okrem toho môžu rozšíriť do iných častí tela, napríklad do pľúc a mozgu. Hoci sa príznaky zvyčajne prejavujú v priebehu niekoľkých dní, môžu sa objaviť aj roky po nákaze. Dôvodom je, že larvy musia dostatočne vyrásť, aby mohli spôsobiť poškodenie orgánu.
Keď sa larvy rozšíria, môžu spôsobiť príznaky podobné rakovine pečene, ako je úbytok hmotnosti, bolesť, únava a zlyhanie orgánu. Ak sa táto infekcia nelieči, môže to viesť až k smrti. Liečba zvyčajne zahŕňa chirurgické odstránenie výrastkov z pečene, po ktorom nasleduje chemoterapia na zničenie zvyškov infekcie.
Počet prípadov v Európe narastá
Nový výskum uverejnený v časopise The Lancet Infectious Diseases odhalil, že za posledných 25 rokov bolo v Európe zaznamenaných 4207 prípadov alveolárnej echinokokózy. Odborníci na infekčné choroby ale predpokladajú, že skutočný počet je pravdepodobne oveľa vyšší, pretože choroba sa často diagnostikuje príliš neskoro.
V rámci výskumu vedci sledovali hlásené infekcie v rokoch 1997 až 2023. Tím určil dve hlavné ohniská, a to alpský región a pobaltské štáty, no podotkli, že ochorenie sa v súčasnosti objavuje takmer vo všetkých európskych krajinách, kde boli zaznamenané prípady. Najvyšší počet bol v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku, ktoré predstavovali viac ako dve tretiny hlásených infekcií. Veľký nárast prípadov vedci zaznamenali aj v Litve, Poľsku a na Slovensku.
Doktor Adriano Casulli z rímskeho Istituto Superiore di Sanità vyjadril znepokojenie nad výsledkami výskumu. "Výskyt tohto parazitárneho ochorenia v Európe stúpa. V období od roku 2021 až 2023 sme zaznamenali 0,12 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, ale myslíme si, že toto číslo je podhodnotené. Choroba má vplyv na náklady na zdravotnú starostlivosť v Európe, keďže nakazení potrebujú celoživotnú liečbu. Vyzývame vlády, aby zvýšili dohľad nad pásomnicou líščou u zvierat a ľudí v Európe," uviedol.