19. sep. 2023 o 19:00
NK, Koktejl

Čo o vašom zdraví prezrádzajú lakte? Ak na nich zbadáte TOTO, vyhľadajte lekára!

placeholder
Odborníci zostavili zoznam 7 vecí, ktoré môžu odhaliť vaše lakte. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Vaše telo vám môže o vašom zdraví veľa prezradiť.

Zaujímavosti
19. sep. 2023 o 19:00
Čo o vašom zdraví prezrádzajú lakte? Ak na nich zbadáte TOTO, vyhľadajte lekára!

Vaše telo vám môže o vašom zdraví veľa prezradiť.

Vypadávanie vlasov môže naznačovať alopéciu a "ovocný" dych poukazuje na cukrovku. Jedným z miest, ktoré ste si však možno nikdy nekontrolovali, sú vaše lakte. Od šúpania kože až po bolesti a opuch, The Sun zverejnil zoznam 7 vecí, ktoré môžu odhaliť práve lakte – a kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

1. Ekzém

Ekzém sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale u dospelých je obzvlášť častý na vnútornej strane lakťov, ako aj na rukách a zadnej strane kolien. Spôsobuje svrbenie, vysušenie, popraskanie a bolesť kože. Najčastejšia je mierna až ťažká forma atopického ekzému a u postihnutých sa môžu vyskytovať vzplanutia až dva alebo trikrát mesačne. V záujme zvládnutia tohto stavu je dobré vyhľadať pomoc lekára.

2. Psoriáza

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, ale zvyčajne sa objavuje na lakťoch, kolenách alebo na pokožke hlavy. Spôsobuje škvrny na koži - zvyčajne ružové, červené alebo tmavofialové - ktoré tvoria biele alebo sivé šupiny. Podľa Britskej národnej zdravotníckej agentúry NHS psoriáza postihuje približne 2 zo 100 ľudí v Spojenom kráľovstve. Ak si myslíte, že týmto ochorením trpíte, je dobré navštíviť vášho lekára.

3. Burzitída

K burzitíde dochádza, keď sa zapália vačky naplnené tekutinou - nazývané burzy - ktoré chránia vaše kĺby. Ak utrpíte silný úder do lakťa, burza môže vyprodukovať nadbytok tekutiny a opuchnúť, čo spôsobí, že sa vytvorí vačok s tekutinou a koža na zadnej strane lakťa sa uvoľní. Podľa portálu OrthoInfo môžu byť na burzitídu obzvlášť náchylní ľudia vykonávajúci určité povolania, napríklad inštalatéri. Podľa NHS sú hlavnými príznakmi burzitídy bolesť kĺbov, citlivosť pokožky a bolestivý opuch. Napriek tomu, že kĺb v tomto prípade potrebuje hlavne odpočinok, ak sa stav dlhodobo nezlepšuje, vyhľadajte lekára.

4. Zápal šliach

Nastáva, keď sa šľacha po zranení zapáli a spôsobí opuch. Môže sa prejaviť ako bolesť a stuhnutosť v lakti. Ak je však mierne, malo by sa dať liečiť doma pomocou odpočinku, ľadových obkladov a elastickej bandáže.

5. Infekcia kĺbu

Ak trpíte silnou bolesťou kĺbov (hlavne v lakťoch), opuchom, zmenou farby kože a vysokou teplotou, môže ísť o septickú artritídu, čo je závažná infekcia kĺbov. Príznaky sa zvyčajne rozvinú rýchlo v priebehu niekoľkých dní a je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

6. Tenisový lakeť

Laterálna epikondylitída je ochorenie spôsobujúce bolesť vonkajšej strany lakťa. Môže sa vyskytnúť pri opakovanom používaní svalov predlaktia, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lakťového kĺbu. Môže človeku sťažovať natiahnutie ruky a spôsobovať bolesť putujúcu po predlaktí pri zdvíhaní alebo ohýbaní ruky, uchopovaní malých predmetov alebo krútení predlaktia. Ak sa symptómy dlhodobo nelepšia, navštívte svojho lekára.

7. Angína pectoris

V niektorých prípadoch môže byť bolesť lakťa skutočne príznakom srdcových problémov, ako je angína pectoris - bolesť na hrudníku spôsobená zníženým prietokom krvi do srdca. Zvyčajne nie je život ohrozujúca, ale podľa usmernení NHS môže byť výstražným svetielkom pred srdcovým infarktom alebo mŕtvicou. Väčšina ľudí pociťuje napätie alebo tupú, silnú bolesť na hrudi, ktorú vyvoláva cvičenie alebo stres. Táto bolesť sa často rozšíri na ruky, lakte, krk, čeľusť alebo chrbát. Ak vám nebola diagnostikovaná angína pectoris a ak pociťujete tento druh bolesti, urýchlene vyhľadajte lekára.