21. jún. 2024 o 12:00
mob, Koktejl

Drahota v Chorvátsku odrádza aj Nemcov: TU ich vyjde dovolenka lacnejšie!

placeholder
Drahota v Chorvátsku odrádza aj Nemcov. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Dvakrát si rozmyslia, či vyrazia do Chorvátska.

Zahraničné správy
21. jún. 2024 o 12:00
Drahota v Chorvátsku odrádza aj Nemcov: TU ich vyjde dovolenka lacnejšie!

Dvakrát si rozmyslia, či vyrazia do Chorvátska.

Letnú dovolenku v Chorvátsku zvažujú už aj Nemci. Tí trávia leto najčastejšie v rodnej krajine, hoci každoročné dovolenky v zahraničí sú pre nich vo všeobecnosti lacnejšie. A výrazne lacnejšie.

Bez ohľadu na to, či ide o obľúbené juhoeurópske destinácie Taliansko, Grécko, Turecko alebo Chorvátsko, v týchto krajinách musia zaplatiť menej peňazí za návštevu reštaurácií či prenocovanie v hoteli a v niektorých prípadoch oveľa menej ako doma, uvádza Deutsche Welle.

Federálny štatistický úrad vo Wiesbadene v pondelok (17.6.) oznámil, že náklady na hotelové a stravovacie služby sú v Španielsku v priemere o 26 % nižšie ako v Nemecku. V Grécku platia nemeckí turisti za prenocovanie v hoteloch či stravovanie v reštauráciách o 23 percent menej a v Turecku dokonca o 41 percent.

V Chorvátsku musia za tieto služby zaplatiť v priemere o 18 % menej. Oveľa viac, ako je priemer v Nemecku, musia turisti z tejto krajiny zaplatiť počas svojho pobytu vo Švajčiarsku alebo v krajinách severnej Európy. Chorvátsko je preto podľa nemeckých štatistikov pre turistov drahšou krajinou ako veľkí juhoeurópski konkurenti Turecko, Grécko, Portugalsko a Španielsko.

Čo sa týka turistických destinácií na juhu a juhovýchode Európy, nemeckí štatistici tvrdia, že ceny sú najvyššie v Taliansku. Ale aj tie sú stále nižšie ako v Nemecku – v priemere o 5 %. Najlacnejšie letné dovolenky sú v Bulharsku a Albánsku. V Bulharsku stojí nocľah v hoteli a jedlo v reštaurácii v priemere o 55 % menej ako v Nemecku a o 54 % menej v Albánsku.

Ceny sú nižšie aj v niektorých susedných krajinách. Vo Francúzsku v priemere o dve percentá a v Rakúsku o tri. Ešte menej treba na rovnaké služby vyčleniť v Poľsku (19 percent) alebo v Českej republike (36 percent).