21. jún. 2024 o 13:47
TASR, Koktejl

Slovensko sa na ME postaví proti Ukrajine: Falošné správy o zákaze vlajok!

placeholder
Juraj Kucka, Milan Škriniar, Denis Vavro, Dávid Hancko, Róbert Boženík, Martin Dúbravka, dolný rad zľava Peter Pekarík, Ivan Schranz, Lukáš Haraslín, Stanislav Lobotka a Ondrej Duda.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Video obsahovalo zmanipulovanú zvukovú stopu.

Domáci šport
21. jún. 2024 o 13:47
Slovensko sa na ME postaví proti Ukrajine: Falošné správy o zákaze vlajok!

Video obsahovalo zmanipulovanú zvukovú stopu.

Pred piatkovým zápasom slovenskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy 2024 proti Ukrajine v nemeckom Düsseldorfe sa na internete rozšírilo zavádzajúce video. Klamlivo sa v ňom uvádza, že UEFA zakázala použitie slovenských vlajok pre ich podobnosť s ruskou vlajkou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Video obsahovalo zmanipulovanú zvukovú stopu, v ktorej sa tvrdilo, že UEFA zabaví slovenské vlajky, pretože by mohli provokovať Ukrajincov. Táto zvuková stopa sprevádzala pôvodné zábery od reportéra agentúry AP, čo videu dodalo na dôveryhodnosti.

Agentúra však potvrdila, že video bolo zmanipulované a že žiadny zákaz slovenských vlajok neexistuje. Hoci obe vlajky majú spoločné biele, modré a červené pruhy, slovenská vlajka obsahuje aj štátny znak.

Organizátori uviedli, že na štadiónoch a vo fanúšikovských zónach uprednostňujú vlajky hrajúcich tímov. Nedorozumenie pravdepodobne vyplýva z rozhodnutia UEFA zakázať používanie ruských vlajok na zápasoch po ruskej invázii na Ukrajinu od februára 2022. To sa však nevzťahuje na slovenské vlajky, ktoré sú odlišné.