Pár mesiacov po tom, ako sa do kín dostal hollywoodsky trhák s názvom Konkláve, sa jedna z najtajnejších a najstarších udalostí udiala aj v realite. Po smrti pápeža Františka († 88) sa vo Vatikáne zišli kardináli z celého sveta a zvolili si jeho nástupcu. Dvojtretinovú väčšinu hlasov už v druhý deň konkláve získal americký kardinál Robert Francis Prevost, ktorý prijal meno Lev XIV.
John Prevost, starší brat nového pápeža, prezradil v televíznom rozhovore, ktorý citoval The Guardian, že aj pontifik si pozrel pred kľúčovou voľbou dramatický thriller v réžii Edwarda Bergera. S Robertom telefonoval deň pred začiatkom konkláve. "Spýtal som sa ho, či je na to pripravený a či si pozrel film Konkláve, aby vedel, ako sa má správať. A on práve dopozeral ten film," smial sa John. "Takže vedel, ako sa má správať," dodal žartovne. Prvý americký pápež je najmladší z troch bratov, John je prostredným dieťaťom.
Lev XIV. bol len na niekoľkých zoznamoch horúcich kandidátov na pápeža. Do čela katolíckej cirkvi pred ním nezvolili žiadneho Američana a šancu mu znižoval aj fakt, že zosnulý pápež František ho za kardinála vymenoval len pred dvoma rokmi. Aj to sú dôvody, prečo Prevost podľa brata pochyboval, že by sa mohol stať novou hlavou cirkvi.
Neuveriteľné sa napokon stalo skutočnosťou. "Neveril som tomu, ani Rob tomu neveril. Mal by som povedať, že pápež Lev tomu vôbec neveril, pretože prevládal postoj, že nebude americký pápež," uviedol ďalej v rozhovore John Prevost.
Nový pápež má za úlohu viesť takmer 1,4 miliardy katolíkov na svete v čoraz turbulentnejších časoch a pravdepodobne už nebude mať veľa času na filmy. Jeho brat však prezradil, pri čom si rád oddýchne od vážnych povinností. Lev XIV. rád hrá slovnú hru Wordle a so súrodencom si merajú sily aj v podobnej hre s názvom Words with Friends. "Je to niečo, čo ho odpútava od života v skutočnom svete," vysvetlil John.
Prostredný z bratov tiež prezradil, ako reagovala rodina na správu, že Roberta Prevosta zvolili za 267. pápeža katolíckej cirkvi v poradí. "Je to úplne neskutočné, je to surrealistické. Ide o obrovskú vec, ktorú treba prijať, ale je to niečo, na čo môžeme byť veľmi hrdí," vyznal sa John Prevost.