Česká herečka Erika Stárková (39), ktorá sa do diváckeho povedomia dostala vďaka úlohe v seriáli Most, už dnes spomína na príhodu s vretenicou s humorom, no vtedy jej všetko jedno nebolo. Počas svojho pobytu v detskom tábore sa do nej zahryzol tento jedovatý plaz a ostatné deti si najskôr mysleli, že to iba hrá, opísala webu Prima ženy.
„Keď som začala mať hysterické záchvaty a ostatní videli uhryznutie na nohe, ten najlepší a najkrajší hlavný vedúci, do ktorého som bola vtedy zamilovaná, ma niesol cez celý les do sanitky v náručí. Tak to bola pecka,“ zaspomínala si Stárková.
Čo robiť po uštipnutí vretenicou?
Vretenica severná je jediným jedovatým hadom na Slovensku. Je zároveň zákonom chránená. Najčastejšie si možno vretenicu pomýliť s užovkou hladkou. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody SR Ivana Havranová.
„Najspoľahlivejším určovacím znakom je tvar zrenice. Všetky naše užovky majú zrenicu okrúhlu, naopak vretenice ju majú zvislú,“ poznamenala Havranová. Telo vreteníc je pomerne krátke a zavalité. Je pre ne charakteristický kľukatý vzor na chrbte. Sfarbenie je podľa zoologičky veľmi premenlivé. V prípade stretnutia s hadom ho treba nechať voľne odplaziť preč, alebo sa mu snažiť vyhnúť. Hady útočia, len keď sa cítia v ohrození, bránia sa, povedala Havranová.
„Nikdy nevieme, ako pri uhryznutí hadom ľudské telo zareaguje a je preto vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Pri nejedovatom hadovi môže dôjsť k infekcii rany,“ podotkla zoologička. Odporúča zapamätať si čas uhryznutia, prípadne identifikovať druh hada.
Postihnutého človeka treba upokojiť a zabezpečiť, aby sa čo najmenej hýbal. „Na končatinu môžeme dať dlahu, prípadne končatinu podložiť, aby sa znížil prípadný opuch a bolestivosť,“ priblížila. Havranová dodala, že staré spôsoby ako škrtidlo a rozrezanie či vysatie rany ústami sa v súčasnosti neodporúča.
Na Slovensku je päť druhov hadov, všetky sú zákonom chránené. Je to užovka hladká, užovka stromová, užovka obojková/užovka obyčajná, užovka fŕkaná, vretenica severná/vretenica obyčajná.