Od odchodu českej speváckej legendy Karla Gotta († 80) uplynie prvého októbra už šesť rokov. Spevák v polovici septembra 2019 oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali rok a pol predtým. V čase oznámenia tejto smutnej správy už prebiehalo natáčanie dokumentu Karel, ktoré mala po taktovkou režisérka Olga Špátová. Podľa webu Aha! teraz prehovorila o tom, čo sa dialo nielen pred kamerou, ale aj za ňou.
„Zmenilo ho to, že vedel, že už ho čakajú posledné mesiace života. A tam som mala pocit, že sa dotýkam možno aj zmyslu života. Zrazu som tam cítila, ako sa z neho stáva človek, ktorý si váži každý deň, ktorý je vďačný za každé stretnutie s ľuďmi, ktorý sa raduje z toho, že môže byť so svojimi dcérkami,“ povedala na stretnutí jeho fanklubu v Semináři Café pod Karlovým mostom.
„Každá táto rodinná chvíľa, ale aj stretnutie s priateľmi, spomienka na jeho politickú slabosť, kedy sa odvážne nepostavil minulému režimu, zrazu to všetko bolo v mojom filme v inom svetle. Všetko malo iný význam,“ dodala.
Hoci bol Gott posledné mesiace svojho života už veľmi slabý a ťažko aj rozprával, s filmármi ešte v auguste navštívil dedinku, kde stál pôvodný dom jeho rodičov. Celý národ potom v dokumente videl, ako na záhrade domčeka, kde v tej dobe žila jeho sesternica Hanka, pri rozprávaní o tom, ako počúval v detstve pohrebné sprievody, plakal. Špátová vtedy musela natáčanie prerušiť. Bol vyčerpaný a potreboval sa napiť, uviedol český portál.
Karel Gott sa narodil v 14. júla 1939 v Plzni. Po presťahovaní sa do Prahy sa vyučil za elektromontéra v ČKD. Jeho otec vždy trval na tom, aby sa vyučil a získal poctivé remeslo. Matka zase podporovala jeho lásku k hudbe.
Od roku 1957 začal amatérsky spievať, rok na to sa zúčastnil na súťaži Hledáme nové talenty v pražskom Slovanskom dome. U publika mal úspech, u odbornej poroty však nie. Začal pravidelne vystupovať v známych pražských kaviarňach Alfa a Vltava. V roku 1960 urobil skúšky na konzervatórium, študoval spev u Konstantina Karenina.
Prvým výraznejším úspechom bola jeho účasť v programe Československej televízie Hledáme písničku pro všední den, kde spieval spolu s Vlastou Průchovou pieseň Až nám bude dvakrát tolik. S orchestrom Karla Vlacha nahral Písničku pro Martinu. Vo výsledkoch ankety Zlatý slávik sa objavil už v prvom ročníku v roku 1962. Vyhral Waldemar Matuška, Gottovi patrilo 49. miesto, dostal tri hlasy. Rok na to už anketu vyhral.
V roku 1963 dostal angažmán v pražskom Divadle Semafor. Prvým predstavením, v ktorom účinkoval, bolo Zuzana není pro nikoho doma. Gott v ňom spieval tri piesne — Sáňe, Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody. Pieseň Oči sněhem zaváté sa stala najväčším hitom roka 1963. V Semafore sa spoznal s bratmi Ladislavom a Jiřím Štaidlovcami, v roku 1965 odišli, aby založili vlastné Divadlo Apollo. Prvú premiéru mal program z názvom Pouť pro dva.
V roku 1965 vydal Supraphon prvú LP platňu s názvom Zpívá Karel Gott. V júni 1966 súťažil na Bratislavskej lýre s piesňami Mám rozprávkový dom Vieroslava Matušíka a Pošli to dál, ktorú mu zložil kolega z divadla Apollo Jaromír Klempíř. Rozprávkový dom získal Zlatú lýru. Artia vydala do zahraničia Gottovu prvú platňu pod názvom The Golden Voice Of Prague, ktorá mala úspech hlavne v Nemecku.
Začiatkom roka 1967 podpísal zmluvu s nemeckou firmou Polydor, kde mu vyšiel prvý singel so skladbou Weisst du wohin? aj prvý album Die goldene Stimme aus Prag. V nemecky hovoriacich krajinách so predalo 450 000 platní a Gott dostal skutočne prívlastok Zlatý hlas z Prahy.
Karel Gott so skupinou koncertoval v československom pavilóne na svetovej výstave v Montreale, od júna 1967 potom účinkoval so skupinou Ladislava Štaidla v hoteli Frontier v Las Vegas, na pódiu, kde spieval aj Elvis Presley. V marci 1968 zastupoval Rakúsko na Veľkej cene Eurovízie s piesňou Tausend Fenster, ktorú zložil Udo Jürgens. V októbri 1968 získal zlatú medailu na festivale Zlatý kohút v Riu de Janeiro za pieseň Karla Svobodu a Jiřího Štaidla Lady karneval.
Jeho popularita stále rástla, čo dokazuje predaj platní aj anketa Zlatý slávik, v ktorej bol v rokoch 1969 - 1982 vždy prvý. Za výnimočnú umeleckú činnosť dostal 3. mája 1977 titul zaslúžilý umelec a 30. apríla 1985 aj titul národný umelec. Gott je držiteľom 22 československých a 20 českých zlatých slávikov, vlastní viac ako 60 zlatých platní, sedem diamantových platní, nahral približne 2600 pesničiek.