09. feb. 2024 o 11:40
mob, TASR, Koktejl

Naštvaný Vinco Lukáč naložil týmto hokejistom, drsné slová: To sa stalo, na to zoberte jed!

placeholder
Bývali hokejisti Vincent Lukáč a Igor Liba.
Zdroj: TASR

Košický rodák patril vo svojej ére k najlepším strelcom československej ligy.

Šport
09. feb. 2024 o 11:40
Naštvaný Vinco Lukáč naložil týmto hokejistom, drsné slová: To sa stalo, na to zoberte jed!

Košický rodák patril vo svojej ére k najlepším strelcom československej ligy.

Hokejový klub HC Košice 5. marca 2017 slávnostne vyradil dresy štyroch legiend - Bedřicha Brunclíka, Jiřího Holečka, Igora Libu a Jána Selveka. Medzi nimi však chýbalo jedno meno.

Vincent Lukáč (69), ktorému sa tejto pocty malo tiež dostať, však v otvorenom liste prezidentovi klubu vyjadril nesúhlas s vyvesením svojho dresu. Lukáč list osobne doručil na sekretariát HC Košice a adresoval ho prezidentovi klubu Jurajovi Mondíkovi.

Hoci patrí k najväčším legendám československého a košického hokeja, na zápasy nechodí, pretože sa mu nepáči správanie sa klubu. „Je to tragické. Správna rada je a ani jeden nehral hokej. Keď vidím v Čechách, v Ostrave, na Slovane alebo v Trenčíne sú tam bývalí hokejisti. V Košiciach to nie je. Nás to strašne bolí a sme zanevreli. Tiež som nikdy nebol proti vyveseniu dresu, ale nie piatich naraz, ale každého po jednom,“ začal Lukáč v podcaste Boris & Brambor a dodal, že takéto niečo nikde na svete nevidel.

„Tak ako Hossa, 15-20 minút, poďakujem, ukončím kariéru, vyvesia dres... A teraz dajme poradie, archív, a kto najviac urobil pre Košice. Dáme piatich, párky, koňak a čaute. Volal som vtedy aj Libovi a to keby ste ho počuli: ‚Neexistuje! To co si šaľený? Nie!‘ Napísal som list a podpísal ho aj on. Odniesol som ho, že nesúhlasíme a keď tak, tak každého po jednom. Jeho kúpili za 200 tričiek pre jeho akadémiu. Deň vyvesenia dresu, ja ležím doma, pozeráme a on sa dal vyvesiť,“ pokračoval.

„Slanina (Lukáčov brat, pozn. red.) mu kúpil na druhý deň lano v krčme, dal mu na krk a povedal: ‚Obes sa ty d*bil, si sklamal Vinca.‘ To sa stalo, na to zoberte jed. To môžete dať do éteru. Taká je pravda. Teraz to robia po jednom. Teraz dali... Nechcem nikoho urážať, ale môže ísť Koivu pred Gretzkym? Tak keď som raz košický Maradona v hokeji a som najviac dosiahol, nikto by sa neurazil. Keď tam môžu visieť tí, čo tam sú... My sme boli traja bratia Lukáčovci, tu sme nechali celý život. Som povedal, keď nás dajú všetkých troch, tak povolím. Keď zomriem, potom nech si so mnou robia čo chcú, ja potrebujem teraz, kým žijem,“ uzavrel Lukáč.

Košický rodák patril vo svojej ére k najlepším strelcom československej ligy. V drese materského klubu VSŽ Košice odohral celkovo 13 sezón, jeden ročník strávil v Dukle Jihlava. Práve s týmto českým tímom sa stal víťazom federálnej súťaže. Lukáč bol jedným z najlepších strelcov svojej doby. Vo federálnej súťaži strelil v 513. zápasoch 393 gólov. Dvakrát sa stal najlepším strelcom súťaže a v roku 1983 sa stal víťazom prestížnej ankety Zlatá hokejka. Lukáčove meno dodnes figuruje na 9. mieste v prestížnom Klube hokejových strelcov českého denníku Sport.

Ten tvoria hráči s najvyšším súčtom gólov v domácej lige a v reprezentácii. Svoje strelecké kvality potvrdzoval aj v reprezentácii. V časoch, keď bola os národného tímu tvorená predovšetkým českými hráčmi, sa Lukáč dokázal prebojovať do najcennejšieho dresu. So slovenskými spoluhráčmi Dáriusom Rusnákom a Igorom Libom vytvoril legendárny útok. Lukáč odohral v reprezentácii celkovo 146 zápasov, v ktorých strelil 70 gólov.

List Vincenta Lukáča vedeniu HC Košice z roku 2017

„Touto cestou by som vám chcel oficiálne oznámiť, že nedávam súhlas hokejovému klubu HC Košice na vyvesenie dresu s menom Vincent Lukáč a to z dvoch nasledujúcich dôvodov. Po prvé – nesúhlasím s hromadným vyvesením dresov, nakoľko sa takýto spôsob nikde nepoužíva a tým samotný akt môže vyznieť znevažujúcim spôsobom ako pre samotné legendy, tak aj pre ich ctených fanúšikov.

Druhým dôvodom je dlhoročný nezáujem a ignorovanie zo strany vedenia klubu nájsť aspoň základný rámec komunikácie a elementárnej slušnosti voči legendám košického hokeja. Záverom by som rád podotkol, že vedenie klubu bude rešpektovať moje slobodné rozhodnutie v tejto veci a za daných okolností moje meno Vincent Lukáč teda pre túto chvíľu nebude súčasťou histórie košického hokeja.

Vyššie uvedené uvádzam z dôvodu, že samotný akt uctenia si mojej dlhoročnej kariéry si vážim, rovnako ako aj môj dres a meno, a keďže táto udalosť je pre mňa historickou a viackrát sa neopakujúcou, zaväzuje ma to k zodpovednému rozhodovaniu voči sebe a mojej rodine, tak voči mojim fanúšikom. História sa dá na čas prisvojiť, ale dovolím si tvrdiť, že sa nedá privlastniť,“ uviedol Vincent Lukáč v liste.