24. máj. 2024 o 12:20
TASR, Koktejl

Po ťažkej chorobe zomrel herec Jan Kačer († 87): Len pred pár dňami odišiel z nemocnice

placeholder
Zomrel herec herec Jan Kačer
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Mal viacero zdravotných problémov.

Zahraničné promi
24. máj. 2024 o 12:20
Po ťažkej chorobe zomrel herec Jan Kačer († 87): Len pred pár dňami odišiel z nemocnice

Mal viacero zdravotných problémov.

Vo veku 87 rokov zomrel český divadelný a filmový herec, režisér a pedagóg Jan Kačer. Patril k hviezdam novej vlny českého filmu. Preslávila ho hlavná rola v snímke Smrť sa volá Engelchen podľa románu slovenského spisovateľa Ladislava Mňačka či postava rytiera Armina von der Heide vo filme Údolie včiel. S odvolaním sa na stanicu ČT24 o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Správu o Kačerovej smrti potvrdil hovorca českého Národného divadla Tomáš Staněk. Podľa servera Novinky.cz Kačer minulý týždeň na vlastnú žiadosť odišiel z nemocnice v pražskom Motole, kde sa tri týždne liečil na zápal pľúc.

Ako podotkol server, Kačer patril k najvýznamnejším osobnostiam českého divadla druhej polovice 20. storočia. Jeho prvý režijný angažmán bol v Ostrave, neskôr v pražskom Činohernom klube, ktorý pomáhal založiť. V čase normalizácie však z neho musel pre svoje postoje odísť. Potom pôsobil v ostravskom Štátnom divadle, v Divadle E. F. Buriana a bol členom Divadla na Vinohradoch. Po revolúcii sa stal kmeňovým režisérom Národného divadla.

Ako herec sa presadil napríklad v snímkach Smrť sa volá Engelchen, Údolie včiel alebo Každý deň odvahu. Účinkoval aj v seriáloch Jana Eyrová, Rodinné putá, Ordinácia v ružovej záhrade či Dáma a kráľ.

Bol aktívny aj politicky. V roku 1990 sa stal poslancom za Občianske fórum, neskôr neúspešne kandidoval do českého Senátu. Bol tiež riaditeľom Charty 77. Za zásluhy v oblasti kultúry získal viacero ocenení. Bol tiež nositeľom Radu T. G. Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a ľudských práv.