Nad zdravotným stavom pápeža Františka už dlho visí otáznik. Hlava cirkvi je od 14. februára hospitalizovaná s bronchitídou, ktorá však neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. Verejnosť začala polemizovať, kto by pápeža nahradil a zdá sa, že jedným z kandidátov by mohol byť aj rodák z Československa. Pre Vatican News prehovoril kardinál Michael Czerny.
Už v roku 2022 písali katolícke médiá, že práve Czerny by mohol byť nástupcom pápeža Františka, ktorý ho má vo veľkej obľube. Svojou obetavou službou ľuďom na pokraji spoločnosti zaujal aj hlavu cirkvi. V roku 2016 ho menoval tajomníkom vatikánskej sekcie pre migrantov a utečencov a o tri roky neskôr ho povýšil na kardinála. Keďže má k pápežovi Františkovi blízko, mnohí by považovali jeho nástup za logický.
Odkedy je pápež František hospitalizovaný, Czerny sa stal kľúčovou postavou vo Vatikáne. Celebruje všetko pápežove slávnostné omše. Pravidelne predčíta posolstvá, ktoré pápež píše z nemocnice. Dá sa teda povedať, že pápeža Františka zastupuje.
Czerny sa narodil v roku 1946 v Brne. Jeho mama Winifred Hayek Czerny strávila celkovo 20 mesiacov vo väzení a v koncentračnom tábore. Hoci sa narodila a vyrástla v katolíckej rodine, odsúdili ju za okrádanie štátu, pretože neodovzdala niekoľko rodinných šperkoch. Jeho otec Egon Czerny strávil posledných osem mesiacov vojny na nútených prácach v pracovnom tábore v Postoloprtoch, pretože sa odmietol rozviesť s Winifred.
Po rokoch sa mama do koncentračného táboru vrátila. "Matka sa vrátila do Terezína v apríli 1995 a do návštevnej knihy tamojšieho múzea napísala: "Prežila som". Vskutku prežila jedno obludné zlo, ktoré si podrobovalo ľudské bytosti a z ich osobnej jedinečnosti ich uvrhávalo do anonymity, najprv ich násilne zredukovalo na čísla, a potom ich plynom a ohňom zmenilo v popol a prach," opísal ohavné činy z minulosti Michael, ktoré jeho babička bohužiaľ neprežila a zomrela v Auschwitzi niekoľko týždňov po skončení vojny.
V roku 1948 emigrovali do Kanady. "V Kanade naša rodina najprv žila dva roky vo frankofónnom prostredí, potom sme sa presťahovali na iné miesto v rámci Montrealu a konečne v roku 1953 na anglofónne predmestie Pointe Claire (v tom čase sa nazývalo Lakeside). Po češtine, ktorú som už ovládal, som sa teda naučil francúzštinu a potom angličtinu, ktorá je dnes mojím "prvým" jazykom," povedal Czerny.
Keďže do cudziny odišli, keď mal len 2 alebo 3 roky, svoju rodnú zem si nepamätal. "Už ako dospelý som sa do Československa vrátil od polovice októbra 1987 do polovice januára 1988. Chcel som spoznať svoju rodnú krajinu a získať nejakú skúsenosť "z prvej ruky" so životom pod komunizmom," prezradil. V Česku sa naposledy objavil v roku 2022, keď celebroval slávnostnú omšu.