10. máj. 2024 o 10:56
TASR, Koktejl

Analytik v tom má jasno: Má Slovensko priestor na zlacnenie pohonných látok?

placeholder
Podľa analytika priestor na zlacnenie pohonných látok ešte je. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Dôležité bude aj júnové zasadnutie.

Domáce správy
10. máj. 2024 o 10:56
Analytik v tom má jasno: Má Slovensko priestor na zlacnenie pohonných látok?

Dôležité bude aj júnové zasadnutie.

Pri veľkoobchodných cenách pohonných hmôt v Rotterdame v 18. týždni ceny benzínu pokračovali v poklese, ceny nafty sa mierne odrazili od svojho krátkodobého minima. Na Slovensku sa však zatiaľ zlacnenie veľkoobchodných cien pohonných hmôt a ropy neprejavilo v štatistických dátach, ktoré sú o týždeň pozadu. Z tohto dôvodu tak priestor na zlacnenie ešte je. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB.

"Trh s ropou je taktiež ešte naďalej v klesajúcom trende a silnejší impulz na oživenie zatiaľ nevidíme. V tomto mesiaci sa však už postupne naštartuje sezónnosť a pokles cien sa tak môže zastaviť. Dôležité bude taktiež júnové zasadnutie OPEC, ktoré môže naďalej predĺžiť reštrikcie a pokračovať v obmedzovaní ponuky, čo by opäť vyvolávalo tlak na rast cien," priblížil.

V 18. týždni sa ceny ropy prepadli a nakoniec uzavreli na 82,96 USD za barel, čo bolo o 7,3 % nižšie v porovnaní s predošlým týždňom. "Dôvodom bol primárne nárast zásob v USA, ktorý naznačoval slabnúci dopyt. V tomto týždni po prepade cien však pozorujeme miernu stagnáciu a ceny ropy sa pohybujú na úrovni 84 dolárov za barel, čo je o 1,27 % vyššie," spresnil Nemky.

"Čo sa týka geopolitických rizík, tak prímerie medzi Hamasom a Izraelom sa nepotvrdilo, práve naopak. Vyzerá to tak, že Izrael spustil jednu z posledných operácii v Gaze, a to útok na južnejšiu časť mesta. Debaty o prímerí však ešte neskončili, zatiaľ si trh tohto rizika nevšíma, keďže riziko zapojenia Iránu do konfliktu postupne upadlo," dodal anylytik XTB.

(1 EUR = 1,0732 USD)