12. jan. 2023 o 09:30
mob, TASR, Koktejl

Ceny vajec na Slovensku vyleteli do závratných výšok: Z tej cifry nebudete chápať!

placeholder
Cena vajec extrémne stúpla (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Vajíčka začínajú byť luxusom.

Ekonomika
12. jan. 2023 o 09:30
Ceny vajec na Slovensku vyleteli do závratných výšok: Z tej cifry nebudete chápať!

Vajíčka začínajú byť luxusom.

Poľnohospodárski producenti (výrobcovia) predávali v novembri 2022 rastlinné výrobky za ceny medziročne vyššie o 41 %, pričom tento rast ťahali najmä medziročne o 48 % drahšie obilniny. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Živočíšne výrobky boli v porovnaní s novembrom 2021 drahšie o 35 %, pričom dynamiku svojho rastu zvyšujú nepretržite od januára 2022. Pri týchto výrobkoch najviac vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 68 % a ceny surového kravského mlieka o 44 %.

V súhrne od začiatku roka 2022 vzrástli ceny rastlinných výrobkov o 46 % a živočíšnych výrobkov o 19,5 %. Na začiatku nového roka tieto ceny môžu ešte vzrásť v dôsledku vtáčej chrípky.

TV Markíza prešla niekoľko obchodov a porovnala ceny 10 ks vajíčok. Zatiaľ, čo sa v roku 2021 dali kúpiť za približne 1,5 eura, dnes sa ich cena vyšplhala na 2,6 eur a niekde môžu prekročiť aj trojeurovú hranicu.

Za rok a pol tak cena vajec v obchodoch stúpla až dvojnásobne. Môže za to enormný nárast nákladov na výrobu - kŕmne zmesi, energie a náklady na prácu. Hydinári však zdôrazňujú, že ceny v obchodoch oni neurčujú a výkupná cena vajec je nižšia ako na cenovkách v supermarketoch.

NA ZÁPADE ČESKA ZAZNAMENALI OHNISKO VTÁČEJ CHRÍPKY

České úrady nariadili utratiť 750.000 kureniec na hydinovej farme na západe ČR, na ktorej sa vyskytla a rozšírila vtáčia chrípka. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia Štátnej veterinárnej správy (SVS) ČR, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. Úrady zaznamenali v ČR ohnisko vtáčej chrípky minulý týždeň v jednej z chovných hál hydinovej farmy v Brode nad Tichou v okrese Tachov. Veterinári sa tam v utorok pre výskyt tohto vírusového ochorenia chystali utratiť 220.000 kusov hydiny. SVS však v stredu oznámila, že vtáčia chrípka sa na danej hydinovej farme ďalej rozšírila, čo viedlo k rozhodnutiu utratiť všetky kurence.

 

„Napriek prijatým opatreniam a ďalšiemu úsiliu sa nepodarilo zabrániť šíreniu tohto vysoko nákazlivého ochorenia hydiny do ďalších hál,“ dodala SVS. Ako píše český portál Novinky.cz, ide o vôbec najväčšie ohnisko nákazy týmto vírusom na území ČR. Hovorca zasiahnutej farmy Petr Majer uviedol, že situácia ohľadom vtáčej chrípky v krajine je v súčasnosti veľmi vážna. Podľa jeho slov zaznamenali tamojšie úrady iba v decembri desať nových ohnísk.

 

„Opätovne apelujeme na všetkých chovateľov hydiny a vtáctva, aby dodržovali biologické zásady bezpečnosti a nariadené mimoriadne opatrenia. Zmeny zdravotného stavu či zvýšený úhyn v chovoch je potrebné okamžite hlásiť,“ povedal riaditeľ SVS Zbyněk Semerád. Vírus vtáčej chrípky sa môže pri kontakte s hydinou preniesť na človeka, no podľa odborníkov je zdravotné riziko pre ľudský organizmus nízke, píše Reuters.