17. mar. 2026 o 10:44
TASR, Koktejl

Primátorka Lučenca čelí obvineniu zo zneužitia právomocí. Vinu odmieta a hovorí o predvolebnom boji

placeholder
Primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.
Zdroj: TASR

Uviedla, že si nie je vedomá žiadneho pochybenia a necíti sa byť vinná.

Domáce krimi
17. mar. 2026 o 10:44
Primátorka Lučenca čelí obvineniu zo zneužitia právomocí. Vinu odmieta a hovorí o predvolebnom boji

Uviedla, že si nie je vedomá žiadneho pochybenia a necíti sa byť vinná.

  • Polícia obvinila primátorku Lučenca z dvoch trestných prečinov.
  • Obvinenie súvisí s podpísaním zmlúv bez súhlasu mestského zastupiteľstva.
  • Podnet na preverovanie podalo miestne občianske združenie.
  • Pivková vinu odmieta a ohlásila opätovnú kandidatúru na primátorku.

Primátorku Lučenca Alexandru Pivkovú obvinila polícia z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Petra Kováčiková. Primátorka reagovala, že si nie je vedomá žiadneho pochybenia a využiť plánuje všetky právne prostriedky. Na prípad upozornila televízia Joj.

„V tomto prípade bolo vznesené obvinenie voči jednej osobe z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku,“ uviedla pre TASR krajská policajná hovorkyňa.

Podľa televízie Joj má obvinenie lučeneckej primátorky súvisieť s podpisom zmlúv o vývoze odpadu a prenájme priestorov bez súhlasu mestského zastupiteľstva. Podnet v prípade malo podať miestne občianske združenie ešte pred dvoma rokmi, obvinenie bolo vznesené tento rok v polovici februára.

Primátorka v pondelok (16. 3.) na sociálnej sieti uviedla, že si nie je vedomá žiadneho pochybenia a necíti sa byť vinná. „Vo veci som podala sťažnosť a využijem v tejto veci všetky právne prostriedky. V našom štáte stále platí prezumpcia neviny,“ skonštatovala.

Podľa primátorky bolo na mestský úrad v uplynulých troch rokoch podaných niekoľko trestných oznámení, ktoré sa týkali vedenia mesta a jeho zamestnancov. „Nedovolím, aby predvolebný boj ochromil prácu samosprávy, alebo zastrašil poctivých zamestnancov mestského úradu,“ poznamenala Pivková s tým, že v nadchádzajúcich voľbách sa bude opätovne uchádzať o funkciu primátorky Lučenca.