04. mar. 2024 o 16:00
jž, TASR, Koktejl

Twiinska Daniela sa neudržala: Dobre som sa vyplakala a môžem ísť spať...

placeholder
Danielu Nízlovú zasiahol príbeh českej herečky Lídy Baarovej.
Zdroj: instagram/danielatwiins

Veľmi ju to zasiahlo.

Domáce promi
04. mar. 2024 o 16:00
Twiinska Daniela sa neudržala: Dobre som sa vyplakala a môžem ísť spať...

Veľmi ju to zasiahlo.

Sesterské duo Twiins, Veronika a Daniela Nízlové (37) sú veľmi aktívne na sociálnych sieťach. So svojimi sledovateľmi sa denne delia o svoj súkromný život a hovoria im, aký mali deň a čo robili. Keďže dvojičky bývajú v jednom dome, robia väčšiu vecí spolu. Dokonca aj ich dcérky Neu (2) a Lindu (4) vychovávajú spoločne a sú si blízke ako sestry.

Štvrtkový večer sa rozhodli stráviť sledovaním filmu. Vybrali si dokonca film od našich susedov, Zkáza krásou. Ide o dokumentárny film, ktorý opisuje život herečky Lídy Baarovej. "Dobre som sa vyplakala a môžem ísť spať," napísala Daniela na sociálnu sieť. Film ju očividne chytil za srdce. V čom bol ale tento príbeh taký silný?

Osud Lídy Baarovej

Rodáčka z Prahy bola známa svojou krásou a ľudia, ktorí ju poznali, vraj hovorili, že bola najkrajšou ženou, akú videli. Bola známa aj mileneckým vzťahom s ríšskym ministrom propagandy a osvety Josephom Goebbelsom, ktorý v 30. rokoch 20. storočia jej kráse a šarmu neodolal. Pseudonym si herečka, vlastným menom Ludmila Babková, zvolila podľa rodinného priateľa, básnika a spisovateľa Jindřicha Šimona Baara.

Lída nestihla ani doštudovať konzervatórium, lebo ju ako veľmi mladú zlákal film. V roku 1934 vyhrala kamerové skúšky do nemeckej filmovej drámy Barkarola (1935) a odvtedy, až do konca tridsiatych rokov, hrala v Nemecku vo viacerých filmoch. V prestávkach medzi nakrúcaním účinkovala aj v Čechách. V čase okupácie sa vrátila do českého filmu a vytvorila hodnotné postavy vo viacerých filmoch.

Kvôli dabingu svojej úlohy vo filme Maskovaná milenka, ktorý urobila priamo v Berlíne, jej doma zakázali filmovať. Odišla preto do Talianska, kde v rokoch 1942-1944 vytvorila ďalšie filmové postavy. Po návrate do Prahy jej zákaz filmovať zrušili, na konci vojny však ušla do Nemecka, odkiaľ ju vrátili do Československa, okamžite uväznili a obvinili z vlastizrady. Na Vianoce 1946 trestné stíhanie proti nej zastavili, z väzenia ju prepustili a v januári 1948 jej súdny prípad definitívne uzavreli s tým, že jej styky s nacistami neboli v dobe priameho ohrozenia republiky.

Vzťah s Geobbelsom ju stál veľa osobnej tragédie. Pri výsluchu v roku 1945 jej matka dostala mŕtvicu a zomrela. Sestre Zorke dali najavo, že ako sestra Lídy Baarovej nemá v československom umení čo robiť a ona v roku 1946 spáchala samovraždu.

Za najväčšiu chybu svojho života považovala to, že v roku 1937 neprijala ponuku od americkej spoločnosti MGM hrať v USA. A za ďalší veľký životný omyl svoj vzťah s Goebbelsom. Krátko pred smrťou sa k nemu a svojej sláve vyjadrila slovami: "Čo som z toho mala? Bola som pochabá, slávou opitá, blbá a proti svojej vôli som sa vlastne nepekne zaplietla do dejín a za túto svoju pochabosť som kruto zaplatila". Lída Baarová zomrela zabudnutá a osamelá 27. októbra 2000 v Salzburgu.