10.06.2023 13:00
mob, TASR, Koktejl

Dočká sa Helena Vondráčková nového dôchodku? Jej manžel pení: Hanba!

placeholder
Helena Vondráčková a Martin Michal.
Zdroj: Marek Patek / CNC / Profimedia

Vondráčková sa roky súdila o vyšší dôchodok.

Celebrity
10.06.2023 13:00
Dočká sa Helena Vondráčková nového dôchodku? Jej manžel pení: Hanba!

Vondráčková sa roky súdila o vyšší dôchodok.

Prípad Heleny Vondráčkovej (75) v posledných týždňoch hýbe celým českým šoubiznisom. Speváčke v roku 2011 vymeral štát dôchodok vo výške 8-tisíc korún (337 eur) mesačne a po odvolaní sa zvýšil na 13-tisíc korún (548 eur), informuje Expres.cz.

Vondráčková sa roky súdila o vyšší dôchodok. Výraznejšie sa jej pošťastilo až teraz. „Dnes sa potvrdilo, že môj dôchodok bol vymeraný v rozpore so zákonom a musí byť vymeraný znova. Nešlo mi o peniaze, ale o princíp,“ odkázala známa Češka na sociálnych sieťach.

V polovici mája súd sťažnosť kráľovnej českej pop-music uznal a podľa jej manžela Martina Michala nastal v prípade konečne posun. Dvojica teraz čaká, aký dôchodok štát Vondráčkovej vymerá, no môže to trvať dlhšie, ako by si priali.

„Premiér Fiala sa musel pred týždňom ospravedlňovať ľuďom, ktorí čakajú dlhšie, než stanovuje zákon, na vymeranie dôchodkov, tak by ma asi už ani nešokovalo, keby nový výmer Helenke prišiel až v budúcom roku, čo by bola už skutočná hanba štátu, uviedol pre web Život v Česku jej dlhoročný partner a dodal, že za celý svoj pracovný život „naliala“ do štátnej kasy milióny.

Česká spevácka diva Helena Vondráčková sa narodila 24. júna 1947 v Prahe. Detstvo prežila v mestečku Slatiňany. Hru na klavíri sa začala učiť doma pod vedením otca, neskôr pribudol spev a absolvovala aj tanečnú školu.

Svoju spevácku dráhu odštartovala v roku 1964 víťazstvom v súťaži Hľadáme nové talenty, kde zaspievala pieseň Ten, koho ráda mám (The Man I Love). Nasledovalo pozvanie od dirigenta Josefa Vobrubu a s jeho Tanečným orchestrom Československého rozhlasu nahrala 3. septembra 1964 prvú skladbu, americký tradicionál Red River Valley.

Zmaturovala v júni 1965 a následne sa stala členkou divadla Rokoko. Vďaka hitom Červená řeka zvíťazila v ankete Zlatý slávik za rok 1965. Vtedajší riaditeľ divadla Darek Vostřel ju angažoval spolu s Martou Kubišovou a Václavom Neckářom, s ktorými v roku 1968 vytvorila popové trio Golden Kids. V roku 1967 vystúpila prvýkrát v zahraničí na festivale Zlatý kohút v brazílskom Rio de Janeiro, kde spievala skladbu Karla Svobodu Vzdálený hlas.

V divadle Rokoko účinkovala Vondráčková štyri roky. To už mala za sebou hity ako Stín katedrál s Václavom Neckářom či Mám ráda cestu lesní. Trio Golden Kids účinkovalo do februára 1970, kedy ich zasiahla komunistická cenzúra a Marte Kubišovej zakázali vystupovať. Zvyšní dvaja členovia pôsobili na svojich sólových dráhach, Helena Vondráčková od roku 1972 so skupinou Strýci.

Na prelome 60. a 70. rokov absolvovala viacero festivalov v zahraničí. V roku 1969 vyšla prvá LP platňa s názvom Růže kvetou dál. Za pieseň To se nikdo nedoví s Waldemarom Matuškom získali v roku 1968 2. miesto na Bratislavskej lýre. So všetkými speváckymi legendami sa jej spolupracovalo veľmi dobre.

Na jeseň 1979 opustila Helena Vondráčková skupinu Strýci. Niekoľko rokov pôsobila s Orchestrom Gustava Broma, jej partnerom v profesionálnej dráhe sa stal Jiří Korn. Mala vlastný program Velká neónová láska so skupinou Bacily. V roku 1982 prevzala titul Zaslúžilá umelkyňa. Helena Vondráčková sa v roku 1983 vydala za nemeckého hudobníka Helmuta Sickela, ktorý pre ňu skomponoval viacero piesní, vrátane hitov Čas je proti nám a Sprint.

Presadila sa aj na filmovom plátne. V roku 1968 mala premiéru rozprávka Šíleně smutná princezna, v ktorej stvárnila s Václavom Neckářom hlavné postavy. Spolu si zahrali aj v hudobnej komédii Příliš krásna dívka (1972). Diváci mohli Helenu Vondráčkovú vidieť tiež vo filmoch Romance za korunu (1975) či v komédii Trhala fialky dynamitem (1992), do ďalších snímok nahrala piesne. Hit Lásko má, já stůňu odznel vo filme Noc na Karlštejne (1974) a Sladké mámení zase v kultovej rodinnej komédii S tebou mě baví svět (1982). Začiatkom 90-tych rokov sa angažovala v muzikáloch.

Ďalším míľnikom v jej kariére sa stal rok 2000, kedy vydala album Vodopád. Vďaka nemu sa stala najpredávanejšou speváčkou roku a pieseň Dlouhá noc zvolili za hit roka. V roku 2002 ju Akademie české populární hudby zvolila za speváčku roka. Vo februári 2003 sa vydala za svojho druhého manžela Martina Michala.