23. jún. 2024 o 20:36
TASR, Koktejl

Majú problém: Obvinili posádku jachty, ktorá podpálila les na gréckom ostrove!

placeholder
Požiar vypukol neďaleko Atén (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

V Grécku vypukli v poslednom období desiatky lesných požiarov.

Zahraničné krimi
23. jún. 2024 o 20:36
Majú problém: Obvinili posádku jachty, ktorá podpálila les na gréckom ostrove!

V Grécku vypukli v poslednom období desiatky lesných požiarov.

Prokuratúra v Grécku vzniesla obvinenie voči 13 členom posádky luxusnej jachty, ktorí odpaľovaním zábavnej pyrotechniky spôsobili rozsiahly lesný požiar na ostrove Hydra neďaleko Atén. V stredu obvinených čaká súd, uviedla v nedeľu verejnoprávna televízia ERT citovaná tlačovou agentúrou AFP.

Posádka jachty vznesené obvinenia odmietla. Svedkom jej konania z piatka večera bol však kapitán lode, ktorá sa v čase ohňostroja plavila v blízkosti jachty. Kapitán bol vypočutý v nedeľu na súdnom pojednávaní.

Vzhľadom na to, že Grécko sprísnilo tresty za podpaľačstvo, páchateľom teraz hrozí až 20 rokov väzenia a pokuty až do 200 000 eur. Prokuratúra súčasne oznámila, že nebude stíhať 17 kazašských pasažierov, ktorí boli na jachte v čase, keď bol z nej odpaľovaný ohňostroj. Niektoré kusy pyrotechniky dopadli na ostrov Hydra, kde spôsobili požiar, ktorý zničil približne 30 hektárov borovicového lesa.

Ako poznamenala agentúra AFP, v Grécku vypukli v poslednom období desiatky lesných požiarov, ktoré si tento týždeň vyžiadali aj najmenej jedného mŕtveho. Grécky úrad civilnej ochrany považuje riziko požiarov momentálne za veľmi vysoké, najmä v regióne Atika, na Peloponézskom polostrove a v strednom Grécku. Vyzval preto na mimoriadnu ostražitosť.

AFP dodala, že Grécko sa pripravuje na náročné leto. Po veľmi teplej zime zaznamenala táto stredomorská krajina minulý týždeň prvú vlnu horúčav v tomto roku, keď teploty na niektorých miestach vystúpili nad 44 stupňov Celzia.