11. apr. 2024 o 13:37
mob, Koktejl

Silné posolstvo prezidentky Čaputovej Slovákom: Zastavme to skôr, ako sa nám to vymkne spod kontroly!

Atmosféra na Slovensku je aj po voľbách poznačená nenávisťou.

Domáca politika
11. apr. 2024 o 13:37
Silné posolstvo prezidentky Čaputovej Slovákom: Zastavme to skôr, ako sa nám to vymkne spod kontroly!

Atmosféra na Slovensku je aj po voľbách poznačená nenávisťou.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom štvrtkom príhovore na sociálnej sieti vyzvala ľudí na upokojenie situácie po prezidentských voľbách. „Atmosféra na Slovensku je aj po voľbách poznačená nenávisťou. Zastavme to prosím skôr, ako sa nám to vymkne spod kontroly,“ začala.

„Nie je v poriadku útočiť na dôstojnosť človeka bez ohľadu na jeho politický názor. Ponižovanie, dehumanizácia, vulgárne nadávky na ulici a nenávistné komentáre na sociálnych sieťach smerované verejne známym osobnostiam, novinárkam, novinárom, športovcom športovkyniam, politikom a političkám len preto, že nesúhlasíme s ich postojom alebo prácou sú neprijateľné,“ uviedla prezidentka a dodala, že osobitne nebezpečné a odsúdeniahodné je podnecovanie k takémuto konaniu z pozície politickej moci.

Slovné útoky podľa nej nemajú konca a podnecujú sa navzájom. „Majme silu pretrhnúť túto reťaz hnevu. Osloboďme sa od potreby reagovať na všetko. Nechajme ho nech sám vyznie do prázdna. Je úplne prirodzené, že máme rôzne názory, že spolu nesúhlasíme, ale diskutujme o tom v rovine argumentov, nie útokov na ľudskú dôstojnosť. Lebo odsudzujúca nadradenosť nám nepomáha. Súťaž vo vyjadrovaní frustrácie nepomáha. Sarkazmus, zosmiešňovanie na úkor druhých tiež nepomáha. Mať rešpekt k druhému, k jeho človečenstvu, to pomáha,“ povedala.

„Sme ľudia, rôzni, odkázaní žiť v tejto dobe v tejto krajine. Spolu. V časoch, ktoré nebudú ľahké. Neopúšťajme preto čo je správne, ľudské, slušné. A že tak neurobia všetci? To je ich zodpovednosť. Moje konanie, naše konanie má podliehať jedinému. Dôvere v jeho správnosť. Buďme k sebe lepší, potrebujeme sa navzájom,“ zakončila.