03.06.2023 09:00
TASR, mob, Koktejl

Mateja Landla dobehla minulosť: Nebol som z toho nadšený!

placeholder
Slovenský herec Matej Landl.
Zdroj: TASR

Slovenský herec Matej Landl (59), syn herečky Evy Landlovej a právnika Františka Landla, sa stal známym už v detstve vďaka populárnemu televíznemu seriálu Spadla z oblakov (1978).

Domáce promi
03.06.2023 09:00
Mateja Landla dobehla minulosť: Nebol som z toho nadšený!

Slovenský herec Matej Landl (59), syn herečky Evy Landlovej a právnika Františka Landla, sa stal známym už v detstve vďaka populárnemu televíznemu seriálu Spadla z oblakov (1978).

Matej Landl sa narodil 12. júna 1963 v Bratislave. Diváci ho mohli vidieť aj v divadelnej hre Sicílska komédia, kde ešte hral detskú rolu a vystupovala v nej aj jeho mama. „Stano Dančiak v hlavnej úlohe mal tri deti s tromi ženami a mama hrala jednu z nich. No a ja som bol aj na scéne jej dieťaťom a veľmi ma to tam bavilo,“ zaspomínal si herec. V čase detskej slávy bol aj aktívnym hráčom futbalu.

Ako pätnásťročný si zahral nielen jednu z hlavných postáv v dodnes reprízovanom a obľúbenom seriáli Spadla z oblakov, ale objavil sa po boku Milana Lasicu a Júliusa Satinského aj v detskej komédii Nekonečná, nevystupovať. V 80. rokoch 20. storočia bol členom Martinského divadla. Na toto svoje herecké obdobie spomína s láskou, lebo ako mladý herec našiel v Martine mnoho krásnych divadelných postáv a dobrých hercov.

Od vzniku divadla Astorka - Korzo'90 je jeho stálym členom. Tam stvárnil charakterové postavy v hrách Večierok, Meštiaci, Les, Historky z Viedenského lesa. Do povedomia divákov sa zapísal aj vo filmoch Vášnivý bozk, Zostane to medzi nami, O dve slabiky pozadu, Občiansky preukaz, Mŕtvola musí zomrieť alebo Vojtech.

Herca často obsadzujú aj do televíznych seriálov ako napríklad Susedia, Ordinácia v ružovej záhrade, Áno, miláčik, Nesmrteľní či Horná Dolná. Účinkoval tiež v televíznom seriáli Panelák, kde sa predstavil v postave roztopašného Egona, ktorého hlavu zdobí komická parochňa. Okrem toho je Landl obľúbeným dabingovým hercom, nahovoril postavy v zahraničných seriáloch Sila lásky, Zákon a poriadok či Sultán, ale dávnejšie aj seriály Alf a Rodina Addamsovcov.

Oporou herca je okrem manželky aj mama Eva Landlová (91), ktorá je ešte aktívnou herečkou a od tohto povolania ho odhovárala. Nepodarilo sa jej to a teraz sa mu to vrátilo v podobe jeho syna Mateja Landla mladšieho (19). Junior sa vydal v otcových šľapajách a aj keď nie je z tohto rozhodnutia veľmi nadšený, rešpektuje ho a bude ho podporovať.

„Nie je to jednoduché povolanie. Život herca je krásny, ale komplikovaný. Keď má veľa práce, tak je v strese a nestíha a nemôže sa naplno venovať svojim blízkym. Potom, keď zas má málo práce, tak tú rodinu nedokáže uživiť. Nie je to taká kontinuálna situácia príjmov v práci, takže z toho som bol nešťastný, že som mu to nevyhovoril a že sa na to dal,“ povedal herec pre topky.sk a dodal, že zo syna chcel mať veterinára alebo lekára.