11. jún. 2024 o 20:04
TASR, Koktejl

Výsledky prieskumu hovoria za všetko: Mladí Slováci veria EÚ viac ako vláde!

placeholder
Voľby do Európskeho parlamentu (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

Mladí Slováci veria Európskej únii (EÚ) viac než vláde, ale na voľby ich chodí zatiaľ veľmi málo.

Domáce správy
11. jún. 2024 o 20:04
Výsledky prieskumu hovoria za všetko: Mladí Slováci veria EÚ viac ako vláde!

Mladí Slováci veria Európskej únii (EÚ) viac než vláde, ale na voľby ich chodí zatiaľ veľmi málo.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Radu mládeže Slovenska. Ukázal tiež, že viac ako polovica mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov nemá dostatok informácií o EÚ. Následkom tejto neinformovanosti je aj laxný prístup k voľbám do europarlamentu. TASR o tom informoval delegát Európskeho dialógu s mládežou Marco Németh.

Z prieskumu vyplýva, že 65 percent mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov dôveruje EÚ. Toto číslo je významne vyššie v porovnaní s dôverou mladých ľudí vo vládu SR a Národnú radu SR, ktorým dôveruje len 35 percent opýtaných. Európska únia sa umiestnila na podobnej úrovni dôvery ako NATO a polícia, prekonáva aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorá má dôveru 60 percent mladých ľudí.

„Výsledky výskumu jasne ukazujú, že mladí ľudia majú k EÚ pozitívny vzťah a prejavujú vyššiu dôveru v EÚ než vo väčšinu domácich inštitúcií. Teraz je na nás, aby sme im poskytli dostatok informácií a motivovali ich k aktívnejšej účasti na rozhodovacích procesoch,“ uviedol riaditeľ kancelárie Rady mládeže Slovenska Juraj Lizák.

Rada mládeže Slovenska na základe výsledkov prieskumu v rámci Európskeho dialógu s mládežou zorganizovala turné po slovenských školách. Cieľom bolo viesť apolitické diskusie s prvovoličmi o dôležitosti členstva v EÚ a o potrebe aktívnejšej účasti mladých ľudí na európskych voľbách.

„Naše nedávne turné po školách poukázalo na zvýšený záujem študentov o európske záležitosti. Je kľúčové, aby sme mladých ľudí neustále informovali a zapájali do procesov, ktoré formujú našu spoločnú budúcnosť,“ uzavrel Németh.