Doctors flabbergasted after finding octopus in patient’s throat https://t.co/RAWkFCwxLE pic.twitter.com/nTx6kJL0B4
— New York Post (@nypost) July 5, 2023
Nemenovaný muž si prvýkrát uvedomil, že niečo nie je v poriadku, keď začal zvracať po jedle, ktorého súčasťou bol hlavonožec, informoval NY Post. Stravník mal tiež problémy s prehĺtaním, čo ho prinútilo navštíviť nemocnicu Tan Tock Seng.
Lekári vykonali CT vyšetrenie, ktoré odhalilo superhustý útvar v jeho pažeráku. Zostali zhrození, keď zistili, že nepríjemné pocity v hrdle pacienta spôsobil osemnohý mäkkýš, ktorý mu tam uviazol. Následná gastroskopia - vyšetrenie tráviaceho traktu pomocou malej ohybnej trubice - ukázala chapadlovitú chobotnicu, ktorá sa nachádzala dva centimetre od hranice pažeráka a žalúdka ako niečo z filmu Ridleyho Scotta "Votrelec".
Po počiatočných neúspešných pokusoch o vytlačenie alebo extrakciu chobotnice lekári navigovali endoskop okolo chobotnice do žalúdka a retroflexne ju vybrali. Potom pomocou klieští uchopili hlavu živočícha a odstránili ju z tela pacienta. Našťastie sa pacient po operácii rýchlo zotavil a po dvoch dňoch bol prepustený.
Podľa lekárov zariadenia, ktorí tvrdia, že v 80 % až 90 % prípadov predmety prejdú traktom bez hocakej pomoci, patria potravinové prekážky medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávajú. Endoskopický zásah je pritom potrebný v 10 až 20 % prípadov, pričom 1 % z nich si vyžaduje operáciu.
Technika tlačenia je hlavnou odporúčanou metódou s vysokou mierou úspešnosti, avšak použitie nadmernej sily môže spôsobiť perforáciu pažeráka," uviedol lekársky tím.
Nanešťastie to nie je ani zďaleka prvý prípad, keď sa hlavonožec zasekol v pažeráku. V roku 2016 musel byť hospitalizovaný 2-ročný chlapec v Kansase po tom, ako mu uviazla v krku chobotnica.
Medzitým približne šesť ľudí ročne zomrie na konzumáciu sannakji, pokrmu zo živých chobotníc, ktorý je v Južnej Kórei pochúťkou. K smrteľným úrazom zvyčajne dochádza vtedy, keď sa prísavky prilepia na boky hrdla stravníka a spôsobia, že sa obeť udusí.