22. jún. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

V lese pri Černobyle sa ukrýva desivý "pazúr smrti": Dokáže vás zabiť už po jednom dotyku!

placeholder
V lese pri Černobyle sa ukrýva desivý "pazúr smrti". (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Nemali by ste sa k nemu približovať!

Zaujímavosti
22. jún. 2024 o 19:00
V lese pri Černobyle sa ukrýva desivý "pazúr smrti": Dokáže vás zabiť už po jednom dotyku!

Nemali by ste sa k nemu približovať!

Dokonca aj po takmer 40 rokoch od desivej katastrofy v Černobyle tu môžete nájsť oblasti, ktoré by žiadny človek nemal navštíviť. V jednej z nich sa nachádza kus rádioaktívneho stroja, ktorý sa nachádza hlboko v lese, pričom z neho sála také obrovské žiarenie, že vás dokáže zabiť za krátky čas. Ako informoval portál Unilad, predpokladá sa, že sa k nemu ľudia nebudú môcť priblížiť ešte na veľmi dlhú dobu.

Čistenie po katastrofe

26. apríla 1986 došlo k výbuchu štvrtého reaktora v jadrovej elektrárni v Černobyle neďaleko dnes už opusteného mesta Pripjať na Ukrajine. Aj po 38 rokoch sa táto udalosť radí medzi najhoršie jadrové katastrofy v histórii. Predpokladá sa totiž, že kvôli silnému ožiareniu tu zomrelo niekoľko tisíc ľudí, hoci presné čísla nikdy neboli zverejnené.

Po katastrofe, pri ktorej došlo k roztaveniu celého reaktora a zničeniu významnej časti elektrárne, si pracovníci ani úrady spočiatku neboli istí, ako zdecimovanú oblasť vyčistiť. Podľa archeológa Roberta Maxwella sa vtedajší Sovietsky zväz rozhodol požičať si robota zo západného Nemecka, pričom použili aj lunárny rover. Veľký kus žeriavového stroja slúžil na čistenie rádioaktívneho grafitu a materiálu, ktorý vybuchol na strechu vedľa reaktora.

Rádioaktívny pazúr

Po záchrannej operácii úradníci odhodili pazúr stroja hlboko v odľahlej časti neďalekého lesa, pričom zostalo desaťročia opustené. V roku 2019 však Maxwell našiel zariadenie počas prieskumu černobyľskej oblasti a rozhodol sa vykonať rádioaktívne čítanie. Austrálčan pre spravodajský portál news.com.au, vysvetlil, že táto časť stroja vás dokáže potenciálne zabiť už pri jedinom dotyku. "Existuje veľa vecí, pri ktorých vám dlhší kontakt spôsobí ujmu a toto klepeto je určite najhoršie zo všetkých," uviedol.

Po objavení Maxwell použil špeciálne zariadenie s názvom Geiger-Müllerov počítač, ktorým chcel získať hodnotu žiarenia. "Keď som ho začal skúmať, povedzme, že kričal rádioaktivitou," dodal. Napriek tomu, že vložil holú ruku do pazúra, podľa odborníka nebolo ľahké získať presné údaje. "Zakaždým, keď som urobil fotografiu, bolo to medzi rýchlo stúpajúcimi číslicami, takže som mal stále prázdnu obrazovku," vysvetlil.

Podľa jeho snímok nakoniec Maxwell zistil, že úroveň mikrosievertov za hodinu (uSv/h) bola 39,80. Ďalej odhadol, že pazúr v súčasnosti uvoľňuje približne 950 uSv denne, čo je takmer desaťnásobná dávka toho, čo môže ľudské telo absorbovať za rok.

Hoci je v súčasnosti tento pazúr historickou relikviou, odborník tvrdí, že práve tieto zistenia sú dobrým dôvodom, prečo sa uchováva v odľahlej časti lesa. "Neodporúčam návštevu tohto artefaktu. V Černobyle sa nachádza niekoľko oveľa menej nebezpečných vecí, ktoré môžete vidieť," vysvetlil.