17. jún. 2024 o 17:04
mob, Koktejl

Lekár, ktorý sa staral o Roberta Fica, prehovoril: Prečo sa premiér tak rýchlo zotavil!

placeholder
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas zasadnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Premiér bol viacnásobne operovaný.

Domáca politika
17. jún. 2024 o 17:04
Lekár, ktorý sa staral o Roberta Fica, prehovoril: Prečo sa premiér tak rýchlo zotavil!

Premiér bol viacnásobne operovaný.

Premiéra Roberta Fica (59) v polovici mája v Handlovej postrelil 71-ročný dôchodca Juraj C. z Levíc, pričom ho zasiahol celkovo štyrikrát. Zotavoval sa v nemocnici v Banskej Bystrici a momentálne je v domácej liečbe. Po viac ako dvoch týždňoch sa dokonca prihovoril Slovákom vo videu.

Predsedovi vlády podľa slov Roberta Kaliňáka spôsobili strely jedno veľmi ťažké zranenie, jedno stredné a dve z nich boli ľahkého charakteru. Lekári po viac ako päťhodinovej operácii vtedy urobili obrovské množstvo zásahu, aby dokázali jeho život zachrániť.

O jeho zdravotnom stave od prvej chvíle hovorili iba minister obrany či vnútra a verejnosti chýbali slová ošetrujúcich lekárov. Mesiac od atentátu prehovoril pre konzervatívny denník Postoj prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Jozef Valky a tiež vysvetlil, prečo u premiéra došlo k takému rýchlemu zotaveniu.

„Nie je úplne bežné, že pri takomto poranení ostane zranený človek po celý čas pri vedomí, treba mať aj šťastie. Nechcem rozoberať celé to zranenie, ale bolo veľmi závažné. V podstate sme nevedeli, na ktorú stranu sa to preklopí. Ale postupy, ktoré sme zvolili a ktoré sme vykonali, mali dobrý efekt na ďalšie zotavovanie. Pán premiér bol viacnásobne operovaný, aj to samo osebe vypovedá, že to nebolo jednoduché,“ povedal Valky a pokračoval.

„Treba povedať, že dosť zavážilo aj to, akú má pacient muskulatúru, ako sám chcel, ako o seba bojoval. Pre samotné prežívanie pacienta je vždy veľmi dôležité, či on sám chce. Viete, môžete mať dvoch pacientov s tým istým zranením a k obidvom pristupovať rovnako, no jeden sa snaží prežiť a druhý sa opustí. Ten, čo sa snaží a chce, prežije. Dáte im tú istú starostlivosť, ale na tých váhach, ktoré sú veľmi labilné, preváži to chcenie. A keď sa nám pacient opustí, celá naša snaha vyjde navnivoč,“ dodal.

Podľa anestéziológa tiež prispel k tomu fakt, že Fico bol na tom fyzicky veľmi dobre a z toho vyplývali určité postupy a ďalšia liečba. „Zotavoval sa na prekvapenie veľmi rýchlo, napriek všetkým zraneniam a komplikáciám, ktoré tam boli,“ zakončil.