V nedeľu 7. januára odštartoval na Jednotke nový historický seriál RTVS Čas nádejí. Osem dielny seriál mapuje osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951.
V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých zvratov má divák možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko -Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie, či február 1948.
Jednu z postáv hrá aj Matej Landl (60), ktorý je zo seriálu nadšený, pretože podľa neho kopíruje dobu a mládež si tak bude môcť pozrieť, ako napríklad prebiehala arizácia. „Viem, že dejepis sa v školách veľmi podceňuje a učí sa veľmi málo, čo je naozaj smutné. Učí sa kamenná doba, stredovek, ale málo pozornosti sa venuje obdobiu rokov 1968 až 1989. Veľmi málo sa deti dozvedajú o 90. rokoch mafiánskeho obdobia mečiarizmu a tak ďalej,“ prezradil v rozhovore pre Život.
Roky, ktoré seriál zobrazuje, hlboko zasiahli aj to jeho rodiny. Landlovho dedka zavreli komunisti na osem rokov a po štyroch ho potom úplne zničeného prepustili. Ťažko to vtedy zvládala aj jeho mama a známa herečka Eva Landlová (92), ktorá tak na dlhú dobu prišla o otca.
„Napriek tomu, čím moja mama v živote prešla, nemyslím si, že by ju to poznačilo natoľko, že by z toho bola doteraz traumatizovaná. Mám pocit, že traumy skôr máme my teraz. Veľká časť spoločnosti nie je nadšená, akým spôsobom táto vláda vládne, ale to je asi daň za demokraciu. Keď sme si toto zvolili, musíme čakať, ako sa celá situácia vyvinie. Mnohí ľudia, najmä odborníci, si myslia, že to, čo sa aktuálne deje vo verejnom priestore, nie je dobré, a ja sa, úprimne povedané, pripájam k tomuto názoru. Nič iné nám neostáva, iba to vydržať a veriť, že sa nestane úplná katastrofa,“ povedal pre slovenský týždenník.
Jeho slová nemusí časť spoločnosti prijať, no on sa o svoju „popularitu“ neobáva a odjakživa nevedel mlčať, keď sa mu niečo nepáčilo. „Myslím si, že ľudia by nemali byť ticho, keď slušní a múdri budú mlčať, hlúposť a zlo zvíťazia, pretože ako hovorí Jan Werich, nad ľudskou hlúposťou nikdy nezvíťazíme, ale nikdy nesmieme prestať proti nej bojovať. Táto krajina je príliš pekná na to, aby ju ovládli mafiáni, neslušní, jedom a nenávisťou presiaknutí politici, čo sa teraz, bohužiaľ, deje. Mladí ľudia chcú z tejto krajiny odísť, dokonca aj môj syn nad tým uvažuje a mne je to nesmierne ľúto,“ zakončil Landl.