Emma Perkins z austrálskeho mesta Brisbane bola v 12. týždni tehotenstva, keď sa v júli minulého roka dozvedela zdrvujúcu správu, že má rakovinu prsníka v treťom štádiu. Ešte horšie sa počúvalo, že tehotenstvo podporí tento typ rakoviny a že je pravdepodobne nevyliečiteľná, píše Daily Mail.
"Bol to strach... že neuvidím svojho syna vyrastať," povedala Emma. Hoci pociťovala prudké bolesti na hrudi, najskôr si myslela, že sú to tehotenské príznaky. V nasledujúcich mesiacoch podstúpila čiastočné odstránenie prsníka a uzlín, po čom nasledovalo 16 kôl chemoterapie.
Napriek zjavným obavám, ako to ovplyvní jej nenarodeného syna, prišiel vo februári nasledujúceho roka na svet úplne zdravý.
"Jeho meno, Owen, znamená malý bojovník. Vydržal vo vnútri 11 kôl chemoterapie a operácie, je to naozaj bojovník," povedala šťastná mamička. Dva mesiace po narodení Owena sa Emma dozvedela tú najlepšiu správu, keď bola so svojím otcom nakupovať na výročie úmrtia jej mamy.
"Zavolal mi môj onkológ, keď sme boli v obchode so suvenírmi. Obaja sme s otcom začali plakať a objímať sa uprostred obchodu," povedala o telefonáte, ktorým jej oznámil, že nad rakovinou zvíťazila.
Emma teraz využíva svoj príbeh na každoročnú zbierku pre nemocnicu. "Na vlastnej koži chápem, aký dôležitý je výskum a vybavenie v nemocnici a ako veľmi sú potrebné na zlepšenie výsledkov pacientov. Už predtým som peniaze darovala s vedomím, že môj dar pomôže iným, nikdy som si však nemyslela, že jedného dňa budem pacientkou aj ja," povedala.
Emma uviedla, že tím nemocnice ju podporoval v každej fáze jej cesty k remisii a bude sa na nich obracať pri ďalšej liečbe. Výkonný riaditeľ nadácie Mater Andrew Thomas uviedol, že minulý rok sa za 24 hodín vyzbieralo 1,6 milióna dolárov (1 468 656 eur), pričom peniaze išli na financovanie výskumu tejto choroby.
Pochádza z rakovinovej bunky, ktorá sa vyvíja vo výstelke kanálika alebo lalôčika v jednom z prsníkov. Keď sa rakovina prsníka rozšíri do okolitého tkaniva, nazýva sa invazívna. U niektorých ľudí sa diagnostikuje karcinóm in situ, keď rakovinové bunky neprerástli hranice kanálika alebo lalôčika.
Väčšina prípadov sa vyskytuje u osôb starších ako 50 rokov, ale niekedy sú postihnuté aj mladšie ženy. Rakovina prsníka sa môže vyvinúť aj u mužov, hoci je to menej zriedkavé.
Štádium určuje veľkosť rakoviny a to, či sa už rozšírila. Štádium 1 je najskoršie štádium a štádium 4 znamená, že rakovina sa rozšírila do inej časti tela. Rakovinové bunky sú odstupňované od nízkych, čo znamená pomalý rast, až po vysoké, teda rýchlo rastúce. U rakoviny vysokého stupňa je väčšia pravdepodobnosť, že sa po prvej liečbe vráti.
Rakovinový nádor sa začína z jednej abnormálnej bunky. Presný dôvod, prečo sa bunka stane rakovinovou, nie je jasný. Predpokladá sa, že niečo poškodí alebo zmení určité gény v bunke. To spôsobí, že bunka je abnormálna a začne sa nekontrolovateľne množiť. Hoci rakovina prsníka môže vzniknúť bez zjavnej príčiny, existujú určité rizikové faktory, ktoré môžu túto šancu zvýšiť, napríklad genetika.
Obvyklým prvým príznakom je nebolestivá hrčka v prsníku, hoci väčšina z nich nie je rakovinová a ide o cysty naplnené tekutinou, ktoré sú nezhubné. Prvým miestom, kam sa rakovina prsníka zvyčajne šíri, sú lymfatické uzliny v podpazuší. Ak k tomu dôjde, objaví sa vám opuch alebo hrčka v podpazuší.
Ak sa u vás potvrdí rakovina prsníka, môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia na posúdenie, či sa rozšírila. Napríklad krvné testy, ultrazvukové vyšetrenie pečene alebo röntgenové vyšetrenie hrudníka.
Medzi možnosti liečby, ktoré možno zvážiť, patrí chirurgický zákrok, chemoterapia, rádioterapia a hormonálna liečba. Často sa používa kombinácia dvoch alebo viacerých z týchto liečebných postupov. Najlepšie vyhliadky majú tí, u ktorých sa rakovina diagnostikuje ešte v malom rozsahu a nerozšírila sa.
Chirurgické odstránenie nádoru v ranom štádiu môže poskytnúť dobrú šancu na vyliečenie. Rutinná mamografia sa ponúka ženám vo veku 50 až 70 rokov. Viac prípadov rakoviny prsníka je diagnostikovaných a liečených v ranom štádiu.