15. jún. 2024 o 11:29
mob, TASR, Koktejl

Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub! Od Zuzany Čaputovej si prevzal palác

placeholder
Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová a nový prezident Peter Pellegrini.
Zdroj: Kancelária NR SR

Pellegriniho zvolili občania SR v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 6. apríla. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov.

Domáca politika
15. jún. 2024 o 11:29
Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub! Od Zuzany Čaputovej si prevzal palác

Pellegriniho zvolili občania SR v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 6. apríla. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov.

Peter Pellegrini sa dnes ujme úradu prezidenta SR. Vo funkcii vystrieda Zuzanu Čaputovú. Sľub zloží na slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v Bratislave. Po tomto akte bude nasledovať inauguračný príhovor, v ktorom Pellegrini predstaví svoju víziu výkonu verejnej služby vo funkcii hlavy štátu.

Prezident sa následne presunie na bratislavské Hviezdoslavovo námestie, kde sa uskutoční prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR. V bratislavskom Dóme sv. Martina sa bude potom konať slávnostná bohoslužba slova Te Deum.

Program bude pokračovať príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidentky Čaputovej. Nasledovať bude prehliadka Čestnej stráže prezidenta SR a slávnostný obed, na ktorý Pellegrini pozval 15 mladých ľudí a 15 seniorov.

V sobotný podvečer položí Pellegrini veniec k Pamätníku M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji a neskôr aj k pamätníku Brána slobody na bratislavskom Devíne. Deň inaugurácie ukončí nový prezident SR slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade.

17:00 Vážení čitatelia, ďakujeme vám za sledovanie ONLINE prenosu z inaugurácie prezidenta Slovenskej republiky.

16:33 Polícia zatiaľ nezaznamenala v súvislosti s inauguráciou prezidenta SR Petra Pellegriniho žiadny incident. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti. „Bezpečnostné opatrenia v súvislosti s inauguráciou prezidenta SR prebiehajú aj naďalej. Policajti dohliadajú na verejný poriadok a bezpečnosť v uliciach hlavného mesta,“ uviedla.

16:15 Vzhľadom na prezidentské kompetencie a stav spoločnosti je nepravdepodobné, že prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu sa podarí naplniť jeho ambície. Pre TASR to skonštatovala politologička z Univerzity Komenského Darina Malová v reakcii na jeho inauguračný príhovor. Jasne pritom podľa nej pomenoval súčasný stav v spoločnosti, a to rozdelenosť, konflikty a celkové napätie.

„Veľmi ťažko by sa akémukoľvek prezidentovi zmierovala rozdelená, konfliktná spoločnosť v tom stave, ako je. Na tom sa musia podieľať všetci politickí aktéri, ktorí by mali postupne demobilizovať, upokojovať svojich vlastných stúpencov a zatiaľ sa len navzájom obviňujú,“ uviedla Malová. Prezident by podľa nej musel mať jednoznačnú podporu všetkých, minimálne relevantných parlamentných politických strán, čo Pellegrini nemá.

Ako pripomenula, prvým krokom zmierenia medzi opozíciou a súčasnou vládnou koalíciou by mohla byť výzva, ktorú spolu s vtedajšou prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou inicioval aj súčasný prezident SR. Doplnila, že k stretnutiu neprišlo, lebo nemalo podporu predovšetkým koaličných strán. „Tým, že je prezident volený priamo, má priamu legitimitu od ľudí. Politické strany v parlamente, vrátane vládnucich koaličných politických strán, nechcú, aby sa vytváralo nejaké druhé mocenské centrum,“ dodala. (TASR)

16:10 Predseda koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok praje novému prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, aby sa jeho vízia o spojenom Slovensku a búraní vzájomných múrov stala čím skôr realitou. „Som presvedčený, že Slovensko má oddnes tú najlepšiu hlavu štátu, akú môže mať,“ uviedol Šutaj Eštok na sociálnej sieti. (TASR)

15:43 Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho bol štátnický a vlastenecký. TASR to uviedli z tlačového odboru strany Smer-SD. Strana považuje za dôležité, že v rámci inauguračného prejavu zaznelo, že sa Slovensko musí zomknúť a každý musí vedieť rešpektovať iné názory. „Držme palce Petrovi Pellegrinimu,“ zdôraznil Smer-SD. (TASR)

15:25 Na Slávnostný obed do paláca pozval nový prezident Peter Pellegrini 15 mladých ľudí a 15 seniorov.

Na Slávnostný obed do paláca pozval nový prezident Peter Pellegrini 15 mladých ľudí a 15 seniorov.
Na Slávnostný obed do paláca pozval nový prezident Peter Pellegrini 15 mladých ľudí a 15 seniorov.
Zdroj: Kancelária NR SR

15:20 Prezident SR Peter Pellegrini vo svojom inauguračnom prejave naznačil, že za rozdelenie spoločnosti môžu všetci. Poukázal na vinu politikov, médií aj ľudí. Snažil sa im pritom ukázať, že by si mali vstúpiť do svedomia. Pre TASR to skonštatoval sociológ a riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích s tým, že sa uvidí, či sa to aj podarí zrealizovať.

„Rozprával veľa o porozumení medzi ľuďmi na Slovensku. Samozrejme, nezabudol opomenúť aj fakt, že žijeme v dynamickej dobe, kde je veľa nástrah a stále menej pociťujeme istoty,“ poznamenal. Jadrom podľa neho bolo zomknúť sa. Doplnil, že Pellegrini hovoril o mnohých príkladoch aj z histórie Slovenska, kde zomknutie ľudí v určitých kritických situáciách Slovensku pomohlo a posunulo ho ďalej.

Prezident SR by bol podľa sociológa rád iniciátorom alebo začal s iniciatívami, aby si ľudia aj politici viac rozumeli. „Sám naznačil, že si myslí, že Prezidentský palác by malo byť miesto, kde by mal byť v prípade väčších konfliktov medzi politickými stranami spôsob tieto konflikty urovnávať a hľadať spoločnú reč,“ uviedol.

Hřích poukázal aj na to, že prezident SR v príhovore neopomenul ani zahraničnú politiku. Hovoril podľa neho o tom, čo komunikoval aj predtým. Slovensko pritom považuje za pevnú súčasť európskych a euroatlantických štruktúr, ale zároveň by podľa sociológa chcel, aby malo čo najsilnejší hlas a neprispôsobovalo sa. (TASR)

15:12 BÝVALÁ PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ SYMBOLICKY ODOVZDALA PREZIDENTSKÝ PALÁC NOVEJ HLAVE ŠTÁTU PETROVI PELLEGRINIMU. (TASR)

15:08 Na prednom nádvorí Prezidentského paláca prebieha prehliadka Čestnej stráže prezidenta SR.

15:05 Ministri zdôrazňujú po sobotnej inaugurácii prezidenta SR Petra Pellegriniho jeho politiku pokoja a zmierenia. Prajú mu úspešné vykonávanie prezidentského mandátu. „Aj touto cestou mu blahoželám a želám mu šťastné a profesionálne rozhodnutia v prospech záujmov Slovenska a občanov Slovenskej republiky,“ uviedol na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Šéf slovenského rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) poukázal na to, že prezident je zároveň veliteľom Ozbrojených síl SR. "Nech napĺňanie vášho významného mandátu prispeje k úspešnej budúcnosti našej vlasti a našej štátnosti,“ zaželal novej hlave štátu. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) je hrdý na to, že Slovensko má prezidenta všetkých ľudí.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) verí, že Pellegriniho politika pokoja a zmierenia nájde odozvu v spoločnosti a upokojí a zjednotí rozdelenú spoločnosť. „Do Prezidentského paláca prichádza politik, u ktorého bol a je človek a jeho život vždy na prvom mieste,“ zdôraznila.

Do úradu nastupuje podľa podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a eurofondy Petra Kmeca (Hlas-SD) sociálno-demokratický politik, „ktorý bude dôstojne reprezentovať Slovensko na medzinárodnej scéne a vždy zastupovať jeho národnoštátny záujem“. (TASR)

Nový prezident SR Peter Pellegrini počas prevzatia Prezidentského paláca z rúk jeho predchodkyne Zuzany Čaputovej.
Nový prezident SR Peter Pellegrini počas prevzatia Prezidentského paláca z rúk jeho predchodkyne Zuzany Čaputovej.
Zdroj: TASR

15:02 PETER PELLEGRINI PRICHÁDZA DO PREZIDENTSKÉHO PALÁCA, KDE SA ROZLÚČI SO ZUZANOU ČAPUTOVOU!

14:55 Slávnostná bohoslužba slova Te Deum sa skončila.

14:15 Poradcom prezidenta Petra Pellegriniho pre medzinárodné právo, právne a ústavnoprávne otázky by sa mal stať profesor Miroslav Slašťan z bratislavskej Univerzity Komenského. Pellegrini to potvrdil v rozhovore pre RTVS. Ďalšie mená chce postupne predstaviť až po dohode s ľuďmi.

„Je to osoba, ktorá možno nie je taká mediálne známa, ale je to profesor v primeranom veku s primeranými skúsenosťami a cením si na ňom, že sa viac venuje odbornej práci ako svojej vlastnej prezentácii v médiách. Myslím si, že môže byť veľmi dobrou posilou,“ priblížil Pellegrini.

Podotkol, že bol a bude sociálnym demokratom, ktorý má blízko k ľuďom či práci. Tvrdí, že dokáže zachovať objektivitu pri svojich rozhodnutiach. „Budem sa snažiť byť maximálne spravodlivý tak, aby ľudia naozaj videli, že nenadŕžam ani jednej, ani druhej strane a vždy iba fakty, zákony a ústava budú tie rozhodujúce veci, na základe ktorých sa budem snažiť rozhodovať,“ skonštatovala hlava štátu.

Zároveň bude žiadať, aby sa pri zásadných otázkach spojila koalícia s opozíciou. Taktiež, aby sa vrátili ku konsenzu pri zahraničnej politike a všeobecnej zhode pri pohľade na energetickú politiku či ochranu životného prostredia. (TASR)

13:50 Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho znel dosť konzervatívne, jeho obsahom boli najmä slová o spájaní spoločnosti. Pre TASR to uviedol politológ Samuel Abrahám. Chýbalo mu výraznejšie oslovenie žien a príslušníkov menšín. „Z veľkej väčšiny to bol zmierujúci prejav. Prezident hovoril o tom, akým spôsobom chce spájať a chce byť pre občanov. Uvidíme, aké budú jeho ďalšie kroky,“ povedal politológ.

Poukázal na to, že prezident veľa rozprával o rodine. „Avšak vieme, že na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorí sú rozvedení, ktorí nie sú v rodinnom zväzku alebo sú inej orientácie,“ dodal. Podotkol, že Pellegrini nespomenul okrem atentátu na premiéra aj ďalšie udalosti s politickým pozadím.

Napríklad vraždu novinára Jána Kuciaka či streľbu na Zámockej ulici v Bratislave. „Zaslúžili by si tiež spomenutie,“ doplnil. Chýbalo mu tiež výraznejšie oslovenie žien a menšín. Poukázal tiež na to, že prejav bol pomerne dlhý, pričom ho prezident prednášal s pomocou čítacieho zariadenia. (TASR)

13:00 ZAČÍNA SA SLÁVNOSTNÁ BOHOSLUŽBA SLOVA TE DEUM!

Prezident SR Peter Pellegrini na slávnostnej bohoslužbe.
Prezident SR Peter Pellegrini na slávnostnej bohoslužbe.
Zdroj: Kancelária NR SR

13:25 Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling verí, že Peter Pellegrini neuhne nielen od svojho oficiálne zloženého prezidentského sľubu, ale ani od sľubu byť prezidentom všetkých, nielen tých, ktorí ho volili či volili koalíciu. Šéf liberálov to uviedol na sociálnej sieti.

„Prezident v prejave správne pomenoval rozdelenú spoločnosť, ktorá stojí pred výzvou zastavenia zla a nenávisti,“ podotkol. Slovensko podľa Gröhlinga stojí aj pred výzvou k zmiereniu, ku ktorej musí prispieť aj nová hlava štátu. „Prvý krok Peter Pellegrini zvládol,“ dodal. (TASR)

Zvolený prezident SR Peter Pellegrini dáva prvý rozhovor RTVS.
Zvolený prezident SR Peter Pellegrini dáva prvý rozhovor RTVS.
Zdroj: Kancelária NR SR

13:15 Peter Pellegrini to bude mať ako prezident ťažké, latka je nastavená veľmi vysoko. Na sociálnej sieti to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka v reakcii na inauguráciu novej hlavy štátu. Zároveň jemu aj celému Slovensku praje, aby sa rozhodol správne a bol dobrým prezidentom.

„Veľa bude záležať od toho, či dokáže narysovať hrubú čiaru za nešťastným, útočným spôsobom volebnej kampane aj za svojimi straníckymi spojencami z minulosti,“ podotkol Šimečka. Za neštandardný krok považuje Pellegriniho obsadenie pozície čestného predsedu Hlasu-SD. Dôležité tiež podľa šéfa hnutia bude, či sa rozhodne byť prezidentom „na okrasu“, sústredeným na status a oficiality, alebo bude prezidentom všetkých ľudí. (TASR)

13:10 Prehliadka jednotiek OS SR na Hviezdoslavovom námestí sa skončila.

13:05 Predseda opozičného KDH Milan Majerský praje prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, aby vykonával svoju funkciu so štátnickým prístupom a vždy uprednostnil dobro a záujem všetkých občanov Slovenskej republiky pred záujmami úzkych politických skupín. „Až čas ukáže, ako v týchto skúškach obstojí a ako si ho história bude pamätať. Napriek tomu, že nie vo všetkom sa s novým prezidentom zhodneme, želám si, aby sme si toto obdobie pamätali ako obdobie zmieru, súdržnosti a prosperity,“ podotkol Majerský.

Prezidentovi tiež praje, aby Slovensko dôstojne reprezentoval v zahraničí, bol nadstranícky a nositeľ pokoja. „Peter Pellegrini vstupuje ako prezident do náročného obdobia, keď v spoločnosti panuje veľká nedôvera, nenávisť a nepokoj. Očakávam od prezidenta, že bude prinášať pokoj, rozvahu a spájať rozdelenú spoločnosť,“ doplnil šéf KDH. (TASR)

13:00 ZAČÍNA SA PREHLIADKA JEDNOTIEK OS SR!

12:52 Na Hviezdoslavovo námestie prichádza prezident SR Peter Pellegrini.

Príchod jednotiek Ozbrojených síl SR na Hviezdoslavovom námestí na prehliadku v rámci inaugurácie prezidenta SR Petra Pellegriniho.
Príchod jednotiek Ozbrojených síl SR na Hviezdoslavovom námestí na prehliadku v rámci inaugurácie prezidenta SR Petra Pellegriniho.
Zdroj: TASR

12:45 Slovensko bolo, je a ostane pevnou súčasťou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, ale nebude sa v nich nikdy báť hovoriť svojím suverénnym hlasom. Vo svojom inauguračnom príhovore to vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini. Sľubuje spájanie Slovenska, chce aktívne ponúkať víziu zjednoteného a súdržného národa. Usilovať sa chce o vytvorenie silného a starostlivého štátu.

„Budem spájať Slovensko, na ktorom spoločne žijú ľudia rôznych národností, vierovyznania, svetonázoru, orientácie či rasy. Budem hľadať cestu, ako dať všetkým ľuďom pocit súdržného spoločenstva, ktoré dokáže ťahať za jeden povraz a posúva svoju vlasť k lepšej budúcnosti,“ uviedol Pellegrini. VIAC Z JEHO PREJAVU SI MÔŽETE PREČÍTAŤ TU >>

12:35 Slávnostná schôdza parlamentu, na ktorej Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub a ujme sa funkcie prezidenta SR, sa skončila.

12:23 Peter Žiga sa na slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá čelila mnohým výzvam počas svojej funkcie. „Ako prvá žena v histórii v pozícii hlavy štátu reprezentovala Slovensko doma a v zahraničí vždy slušne a dôstojne,“ povedal.

Pellegriniho podľa Žigu pozná Slovensko aj zahraniční partneri. Podotkol, že druhá najvyššia volebná účasť dáva novozvolenému prezidentovi mimoriadne silný mandát. „Hlava štátu má stáť nad súbojom politických rivalov byť tu pre všetkých občanov bez rozdielu a spoločnosť má spájať. Nachádzame sa v ťažkom období, keď Slovensko potrebuje spájanie, zmierenie, rozvahu a pokoj,“ uviedol Žiga s tým, že je potrebná aj konštruktívna spolupráca inštitúcii. Považuje to za veľkú výzvu a záväzok. Žiga verí, že výzvy, pred ktorými štát stojí doma aj v zahraničí, zvládne. (TASR)

12:06 Peter Pellegrini zložil do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie prezidenta SR. Urobil tak na sobotňajšej slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. (TASR)

Zvolený prezident SR Peter Pellegrini skladá sľub predpísaný Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR pri príležitosti zloženia sľubu.
Zvolený prezident SR Peter Pellegrini skladá sľub predpísaný Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR pri príležitosti zloženia sľubu.
Zdroj: TASR

12:00 PETER PELLEGRINI ZLOŽIL PREZIDENTSKÝ SĽUB!

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony,“ citoval Pellegrini Ústavu SR. Ak by sľub odmietol alebo by ho zložil s výhradou, podľa ústavy by voľby prezidenta boli neplatné a nemohol by stáť na čele štátu. (TASR)

11:54 Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Žiga (Hlas-SD) otvoril slávnostnú schôdzu parlamentu, na ktorej Peter Pellegrini zloží prezidentský sľub a ujme sa funkcie prezidenta SR. Na inaugurácii sú okrem rodiny aj najvyšší ústavní činitelia, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová, podpredseda NR SR Peter Žiga, ktorý je poverený riadením parlamentu, ako aj šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zdravotných dôvodov na inaugurácii nezúčastňuje.

Na schôdzi sú prítomní podpredsedovia vlády SR a ministri. Tiež bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič či poslanci NR SR. Pellegrini zloží pred Národnou radou SR sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR. Následne zaznie štátna hymna a prezident prednesie inauguračný prejav. Po prejave sa slávnostná schôdza ukončí. (TASR)

11:45 Začína sa slávnostná schôdza Národnej rady SR pri príležitosti inaugurácie prezidenta SR Petra Pellegriniho, kde zloží sľub.

11:30 Vážení čitatelia, vítame vás pri ONLINE prenose z inaugurácie prezidenta Slovenskej republiky.