17. sep. 2023 o 20:30
lv, Koktejl

Rodina je zdrvená, tínedžer († 16) vypil proteínový nápoj: Smrť o 3 dni neskôr!

placeholder
Rohan zomrel po tom, čo vypil proteínový koktejl (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Rodina tínedžera prežíva tie najhoršie chvíle.

Zaujímavosti
17. sep. 2023 o 20:30
Rodina je zdrvená, tínedžer († 16) vypil proteínový nápoj: Smrť o 3 dni neskôr!

Rodina tínedžera prežíva tie najhoršie chvíle.

Šestnásťročný Rohan Godhania z Londýna vypil proteínový koktejl a o tri dni neskôr zomrel v nemocnici po nezvratnom poškodení mozgu. Príčina jeho smrti bola identifikovaná ako neskorý nástup zriedkavého ochorenia, ktorým je deficit ornitíntranskarbamylázy (OTC).

Smútiaca matka tínedžera dúfa, že čoskoro dôjde k zmenám, ktoré zabránia ďalším zbytočným úmrtiam, píše portál Mirror.

Táto porucha močovinového cyklu zabraňuje rozkladu amoniaku, čo spôsobuje jeho hromadenie v krvnom obehu až do smrteľných hodnôt. Môže byť vyvolaná zvýšeným prísunom bielkovín.

Keď Rohana prijali do nemocnice, neurológovia mu poradili, aby podstúpil vyšetrenie na amoniak. Súdny koroner Tom Osborne konštatoval, že toto vyšetrenie nebolo vykonané, a označil to za "premárnenú príležitosť" poskytnúť Rohanovi lekársku starostlivosť, ktorá mohla zabrániť jeho smrti.

Rohanova pitva nemohla určiť príčinu smrti, pretože pečeň a obličky darovali na transplantáciu. Jeho náhle ochorenie zostalo záhadou.

O niekoľko mesiacov neskôr bol príjemca jeho pečene prijatý do nemocnice a biopsiou tkaniva z darovaného orgánu vyšlo najavo, že Rohan trpel OTC, čo bolo následne zaznamenané ako príčina jeho smrti.

„Môže to byť tichý zabijak, ale ľudia si to neuvedomujú. Myslím si, že je najvyšší čas, aby sa tento test začal používať na pohotovostných oddeleniach a dúfam, že Britská národná zdravotnícka organizácia zavedie dobré opatrenia, aby ho pohotovostné oddelenia skutočne prijali a brali vážne," dodala Rohanova mama.