20. jún. 2024 o 11:00
krsk, Koktejl

Na strednú Európu sa valí divoké počasie: Po vlnách horúčav hrozia extrémne búrky aj tornáda!

placeholder
Európou sa preženú búrky (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Odborníčka dvíha varovný prst.

Počasie
20. jún. 2024 o 11:00
Na strednú Európu sa valí divoké počasie: Po vlnách horúčav hrozia extrémne búrky aj tornáda!

Odborníčka dvíha varovný prst.

Do strednej Európy dorazili horúčavy, ktoré onedlho podľa odborníčky vystrieda ďalší extrém. Na Česko aj štáty okolo neho udrú silné búrky s lejakmi, krúpami a silným vetrom, píše web eXtra.cz. "Môžu ich sprevádzať aj tornáda," uviedla pre Novinky.cz meteorologička Dagmar Honsová.

Intenzívne búrky mali odštartovať v Česku, Nemecku či Francúzsku už v stredu. To všetko je podľa meteorologičky slabota oproti tomu, čo nás čaká v piatok. "Veľmi silné búrky dorazia v piatok dopoludnia a v noci na sobotu. Nie je vylúčené, že sa vytvoria supercely a môžu ich sprevádzať aj tornáda," dodala.

Ako budú vyzerať podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) nasledujúce dni na Slovensku?

Predpoveď počasia na štvrtok: Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a len výnimočne prehánky. Zrána v údoliach ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 27 až 32, na severe a východe väčšinou 22 až 27 st.

Predpoveď počasia na piatok: Malá, prechodne aj zväčšená oblačnosť a popoludní a večer ojedinele prehánky a búrky. Dusno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 28 až 33, na juhozápade a na Honte väčšinou 33 až 35 st.

Predpoveď počasia na sobotu: Polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Miestami prehánky alebo búrky, aj intenzívne. Lokálne dusno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 29, na juhu a východe miestami 29 až 35 st.

Predpoveď počasia na nedeľu: Polooblačno až oblačno, postupne miestami aj malá oblačnosť. Ojedinele prehánky alebo búrky. V noci a ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 25 až 31, na severe miestami okolo 23 st.