Sólová tvorba Richarda Müllera (63) sa vyznačuje hlbokou osobnou výpoveďou, ktorá je poznačená početnými škandálmi. V minulosti sa priznal, že experimentoval s tvrdými drogami, čo ovplyvnilo jeho verejný obraz a duševné zdravie. Známy spevák trpí bipolárnou poruchou, v dôsledku čoho bol niekoľkokrát hospitalizovaný. O svojej minulosti teraz otvorene prehovoril pre denník Nový Čas.
„Po rokoch s maniodepresiami mám pocit, že som sa s tým naučil žiť. Tam to veľmi úzko súvisí s abstinenciou - a ja 15 rokov abstinujem - a priamo úmerne sú aj tie psychické problémy preč. Súvisí to aj s mojím búrlivým obdobím, z ktorého sa to potom vyvinulo,“ priznal Müller, ktorý bol v minulosti ženatý s televíznou hlásateľkou a moderátorkou Soňou Müllerovou (63).
Pár tvorili 15 rokov a majú dve deti - syna Filipa a dcéru Emu-Lujzu. Ich manželstvo definitívne skončilo rozvodom v novembri 2001. Spevák našiel šťastie po boku Vandy Wolfovej, ktorú si vzal za ženu vlani v septembri po dlhých 20 rokoch vzťahu. Dvojica má spoločného syna Markusa.
Pred svojimi deťmi nemá umelec žiadne tajnosti a otvorene s nimi hovorí o svojich excesoch. Verí, že to bude pre ne slúžiť ako varovanie. „O mojom búrlivom období, preberal som to aj s Markusom, aj so staršími deťmi. Nikdy sme nemali nič tabu a dokonca som vždycky poukazoval na to, aké by to mohlo byť, keď to človek preženie - a oni sú, podľa môjho názoru, s tým stotožnení,“ dodal spevák.
Richard Müller sa narodil 6. septembra 1961 v Hlohovci v hereckej rodine Vlada Müllera a Elišky Müllerovej. V roku 1985 absolvoval štúdium dramaturgie a scenáristiky na VŠMU v Bratislave. Hudbe sa venoval ešte počas štúdia, a tiež ako redaktor časopisov Populár a Gramorevue. Neskôr so skupinou Burčiak Pavla Daněka nahral a naspieval prvú skladbu Rádio.
V roku 1984 založil skupinu Banket a prvé verejné vystúpenie s ňou absolvoval v júni toho istého roku na Bratislavskej lýre s piesňou Nespoznaný. Skupina zaznamenala úspechy aj so skladbami Prečo Vy, ľudia 20. storočia máte vždy zachmúrené obočia, alebo Esspreso tón. Debutový album Bioelektrovízia kapela vydala v roku 1986 a medzi najznámejšie skladby okrem hitu Po schodoch patria aj Tlaková níž, Salieri, Nezavadzaj, či Slovenčina.
Hudobnú progresívnosť potvrdil Banket na čele s Müllerom aj nahrávkou Nová doba?!. Posledným Müllerovým štúdiovým projektom s Banketom bol album Vpred?. V roku 1992 sa Müller vydal na sólovú dráhu. Jeho debutom bol album Neuč vtáka lietať, z ktorého pochádzajú hity ako Nebude to ľahké, či Keď odchádzajú lásky. Za album dostal Cenu Akadémie populárnej hudby Aurel.
V 90. rokoch sa začala aj jeho spolupráca s Jarom Filipom, z ktorej v roku 1994 vznikol album 33 s odkazom na Müllerov vek, teda na „Kristove roky“. Skladateľsky sa Filip podieľal aj na kultovom albume LSD s hitom Cigaretka na 2 ťahy. Za text k tejto piesni ocenili Müllera ďalšou cenou Aurel.
O dva roky neskôr sa Müller predstavil albumom Nočná optika s hitmi V tom istom meste, Milovať teba, Nohy, či Knižný príbeh. Album vyniesol Müllerovi štyroch Aurelov a cenu Aurel dostal aj za nahrávku Koniec sveta, na ktorej sa tiež podieľal Jaro Filip. Na albume Richard Müller a hosté spieval nielen české texty Michala Horáčka, ale začal spolupracovať s Ivanom Táslerom. Za album dostal dvoch Aurelov. Líder IMT Smile sa podieľal aj na Müllerovej oceňovanej nahrávke ´01 (2001, získala 5 Aurelov).
Medzi Müllerove autorské albumy patrí Monogamný vzťah, na ktorý nadviazal nahrávkou 44, ktorou opäť odkázal na svoj vtedajší vek. O rok neskôr vydal album V.V. a poctu Milanovi Lasicovi a Jarovi Filipovi vyjadril nahrávkou Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa. Za nahrávku Hlasy ho v roku 2013 ocenili Krištáľovým krídlom.
Okrem hudby sa Müller predstavil aj ako talentovaný fotograf a na svojom konte má dve fotografické knihy Amerika a Enter. Moderoval aj televízne talkshow ako Müllerád, Promülle a OK Pop.