Po viac ako dvoch rokoch ruskej vojny na Ukrajine sú kapacity protivzdušnej obrany východného krídla NATO len na 5 % úrovne, ktorá sa považuje za potrebnú na odvrátenie útoku, uviedol 29. mája denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na svoje zdroje.
Členovia NATO nachádzajúci sa v strednej a východnej Európe v posledných týždňoch zverejnili plány na zlepšenie svojej kolektívnej protivzdušnej obrany v reakcii na ruskú hrozbu. Podľa nemenovaných zdrojov, ktoré sa vyjadrili pre FT, však súčasné kapacity protivzdušnej obrany východného krídla NATO zďaleka nie sú dostatočné.
Protivzdušná obrana je hlavnou súčasťou plánu na obranu východnej Európy pred inváziou. „A práve teraz ju nemáme,“ povedal FT jeden z diplomatov NATO. Používanie bezpilotných lietadiel a klzných bômb Ruskom proti Ukrajine ešte viac zvýraznilo potrebu NATO zlepšiť svoje kapacity protivzdušnej obrany. „Je jednou z najväčších dier, ktoré máme. Nemôžeme to poprieť,“ povedal pre FT ďalší diplomat NATO.
Litovská ministerka vnútra Agne Bilotaite začiatkom mája uviedla, že skupina krajín vrátane pobaltských štátov, Poľska, Nórska a Fínska sa dohodla na vytvorení „steny z dronov“, ktorá by pomohla chrániť ich spoločné hranice.
Oznámenie prišlo po tom, ako poľský premiér Donald Tusk uviedol, že Poľsko podpísalo zmluvu o pripojení sa k iniciatíve European Sky Shield, ktorá v súčasnosti zahŕňa 21 krajín. Cieľom iniciatívy je vytvoriť systém protivzdušnej obrany v štýle železného dómu, ktorý by pokrýval členov NATO v celej Európe.