19. feb. 2025 o 13:59
TASR, Koktejl

Pellegrini o Macronových rokovaniach: Európa potrebuje zjednotenie, nie ďalšie štiepenie

placeholder
Peter Pellegrini a Emmanuel Macron.
Zdroj: TASR/AP, TASR - Tomáš Grinaj

Na summit o Ukrajine neboli prizvané krajiny ako Slovensko a Maďarsko.

Domáce správy
19. feb. 2025 o 13:59
Pellegrini o Macronových rokovaniach: Európa potrebuje zjednotenie, nie ďalšie štiepenie

Na summit o Ukrajine neboli prizvané krajiny ako Slovensko a Maďarsko.

Iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v mierových rokovaniach o Európe sú v protiklade s tým, po čom na mníchovskej konferencii volala Európa. Vyhlásil to v stredu v rámci výjazdu do Komárna prezident SR Peter Pellegrini, informuje spravodajca TASR.

"Európa po tom, čo pocítila tvrdé vyjadrenia zo strany Spojených štátov, po tom, ako uvidela, že rokovania o mieri najprv budú prebiehať medzi Spojenými štátmi a Ruskom, dokonca bez Ukrajiny, volala po zjednotení a spojení sa a hľadaní nejakého európskeho postoja k tejto veci," povedal Pellegrini.

Podľa jeho slov tento zvláštny prístup Macrona robí pravý opak a triešti Európsku úniu a jednoducho ju fragmentuje na menšie časti.

"Najprv summit, kde spolu s Veľkou Britániou bolo len pár vybraných krajín, teraz ďalší summit, ktorý má byť dnes, kde je ďalšia nejaká skupina krajín, kde som neporozumel, prečo tam nie je nielen Maďarsko a Slovensko, hoc my priamo susedíme s krajinou konfliktu. Zvláštne! Nerozumiem, ako nemôže byť na summit o budúcnosti Ukrajiny a povojnového usporiadania prizvaná krajina, ktorá hraničí s krajinou, kde ten vojnový konflikt je. Krajina, ktorá hraničí s krajinou, kde sa má hovoriť o trvale udržateľnom mieri," podotkla hlava štátu a podčiarkla, že to, čo robí francúzsky prezident, neprispieva k jednote.

Francúzsko bude v stredu popoludní hostiť v Paríži druhý summit o Ukrajine a európskej bezpečnosti za účasti širšej skupiny spojencov. Konať sa má v hybridnom formáte, pričom viacerí predstavitelia krajín sa pripoja prostredníctvom videohovoru, informuje TASR.

Na prvom narýchlo zvolanom zasadnutí v pondelok boli lídri Francúzska, Británie, Nemecka, Holandska, Dánska, Španielska, Talianska a Poľska, ako aj lídri inštitúcií EÚ a NATO. Nepozvanie ďalších krajín z dvadsaťsedmičky vnímali viaceré štáty ako Česko či Slovinsko kriticky.